poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Stiftung Warentest: elektronické cigarety škodí méně než tabák, lepší je však nekouřit vůbec

15.5.2015

Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) se nedávno zaměřila na elektronické cigarety a jejich působení na lidské zdraví. Tvrdí, že e-cigarety nejsou zcela neškodné, jsou ale vhodné jako alternativa ke klasickému tabáku.

E-cigarety, fungující na principu odpařování propylenglykolové či glycerolové náplně, mají oproti klasickým cigaretám několik významných výhod. Při používání vzniká jen rychle se rozpouštějící pára, takže odpadá problém s pasivním kouřením i obtěžujícím zápachem. Výrobci také často inzerují, že kromě nikotinu náplně neobsahují další škodlivé látky, kterých bývají tabákové výrobky plné.

Nedávno se však na internetu objevila zpráva o výzkumu v New England Journal of Medicine, prestižním a impaktovaném lékařském časopise, která ukazovala, že při užívání e-cigarety se může do plic kuřáka uvolňovat více formaldehydu než z klasických cigaret . SW v tomto případě mírní obavy, při nejčastěji používaném nastavení okolo 3,5 voltu by při odpařování formaldehyd vznikat neměl.

To však neznamená, že používání elektronických cigaret je zcela bez rizika. Vdechování propylenglykolu může dráždit ke kašli a vést k onemocnění horních cest dýchacích. Na obsaženém nikotinu pak vzniká závislost stejně jako u cigaret.

Podle průzkumu, který SW cituje, mají elektronické cigarety výrazně vyšší úspěšnost při odvykání kouření než nikotinové náplasti, a to až o čtvrtinu. Stále ovšem platí, že i když e-cigareta je podle SW zdravější než tabákové výrobky, nejzdravější je nekouřit vůbec.

Velký problém představuje podle SW přitažlivost e-cigaret pro mladistvé. Podle německé spotřebitelské organizace je často láká široká škála příchutí od ovoce až třeba po gumové medvídky či pestrobarevný design výrobků, který může připomínat třeba ozdobná pera. Navíc závislosti získané v mladém věku se podle SW obtížně zbavuje.

Problém je také v tom, že z pohledu práva e-cigarety fungují v šedé zóně, legislativa s nimi často nepočítá a jejich prodej nereguluje. V Evropské unii je zakázán pouze prodej náplní s obsahem nikotinu nad 20miligramů na mililitr, snahy zakázat ochucené náplně nevyšly. Centrálně omezeno není ani využívání e-cigaret v dopravních prostředcích či restauracích. Větším problémem však bývá to, že náplně nepodléhají žádnému dozoru, skutečný obsah e-cigaret nikdo nekontroluje.

Závěrečný verdikt Stiftung Warentest nad e-cigaretami zní: pro kuřáky se jedná o dobrou odvykací pomůcku, nekuřák by však s e-cigaretou začínat neměl.
 

Související články