poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Google přináší snazší hledání telefonu i nová bezpečnostní rizika

19.5.2015

Google spustil novou službu pro uživatele chytrých telefonů. Aplikace Google nyní nabízí nejen možnost lokalizovat telefon, ale v případě ztráty ho i na dálku zamknout či deaktivovat. Informuje o tom americký spotřebitelský server Consumerist.

Aktualizace aplikace Google pro mobilní telefony se systémem Android v polovině dubna letošního roku přinesla několik novinek. Nejvýznamnější z nich je funkce, která má pomoci s lokalizací a zamčením telefonu v případě jeho ztráty či krádeže.

Nově by mělo jít telefon lokalizovat i pouhým použitím vyhledávače. Po zadání fráze „find my phone“ je možné na mapě určit polohu hledaného přístroje. Hledající musí být na svém počítači přihlášený do stejného Google účtu, jaký je používaný na hledaném telefonu. V případě, že hledá telefon, který někam založil, je možné ho zdarma prozvonit. V případě odcizení je možné telefon takto na dálku dočasně uzamknout či zcela deaktivovat.

Služby umožňující lokalizovat hledaný chytrý telefon nejsou žádnou novinkou, přítomné byly již u prvních generací mobilních aplikací. Google svou službu prezentuje jako usnadnění celého procesu, zvláště pak prozvánění má usnadnit například ranní zmatečné hledání telefonu.

Služba ale také představuje jistá bezpečnostní rizika. Vzhledem k tomu, že je nová podoba aplikace závislá na přihlašovacích údajích k účtu Google, je potřeba své heslo chránit a nepoužívat triviální slova a kombinace. Zatímco prozvánění může být maximálně nepříjemným žertíkem, možnost sledovat polohu telefonu, případně ho uzamknout či deaktivovat je potenciálně velmi snadno zneužitelná.

Nedávno jsme informovali o americké studii , která ukázala, že některé aplikace pro operační systém Android lokalizují telefon až každé tři minuty, aniž by se tato funkce dala snadno vypnout či upravit. Podobné riziko jako vypínání telefonu na dálku pak mohla představovat služba umožňující nechat si v zámečnictví vyrobit klíč podle jeho digitálního otisku a nechat si ho zaslat do anonymního P. O. Box.
 

Související články