poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

FTC zastavila propagaci přípravků na hubnutí falešnými zpravodajskými servery

20.5.2015

Společnosti Purist Choice a Sale Slash prodávaly nefunkční přípravky na hubnutí a k jejich propagaci používaly falešné stránky, které vypadaly jako zpravodajské weby. Nechyběla ani vymyšlená doporučení celebrit. Obě společnosti stihl soudní zákaz činnosti, který iniciovala americká Federal trade Comission (FTC).

Postup obou prodejců při propagaci byl následující: Spřízněný marketér nakoupil databázi napadených e-mailových schránek, z nichž pak všem kontaktům odeslal odkaz na stránky prodejce. Ty byly plné vymyšlených příběhů o účinnosti přípravků a taktéž falešných doporučení celebrit, včetně populární moderátorky talk show Oprah Winfreyové. Pro doložení účinnosti přípravků prodejci využívali fotografie postahované z internetu bez ohledu na autorská práva. Vlastní e-shop s doplňky pro hubnutí byl na jiné adrese, na kterou vedly odkazy ze „zpravodajské stránky“.

Podle FTC se nejedná o první ani poslední z řady prodejců, kteří k propagaci podezřelého produktu využívají falešné zpravodajství či vymyšlené testy „investigativních reportérek“. Proti používání falešných webových stránek FTC dlouhodobě bojuje a pro spotřebitele připravila jednoduchý návod jak takové stránky poznat.

Klamavé stránky se často zaštiťují jmény důvěryhodných médií, jako například televize CNN či časopisu Woman’s Health, ovšem webová adresa nesouhlasí. To nemusí být pravidlem, nepoctivci se na jméně důvěryhodnějšího média mohou chtít přiživit i v doméně. „Investigativní“ test jednoho výrobku, který reportér či reportérka zkouší sami na sobě, je také jasným znakem falešné stránky. Pokud je navíc reportáž proložená odkazy na nákup „testovaného“ přípravku, mělo by být jasné, že se jedná o podvod.

Prodejci přípravků na hubnutí také často používají známý trik se „vzorkem zdarma“, jehož objednáním se ale spotřebitel zaváže k odběru dalších balíčků za vysokou cenu. Spotřebitelský server Consumerist navíc varuje, že při návštěvě stránek se zázračnými dietními doplňky často hrozí i napadení počítače nežádoucím softwarem.
 

Související články