poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Obrazy z Montmartru? Ne, z Číny.

25.5.2015

Lákaly vás na dovolené v Paříži obrázky od místních umělců či z obchodů se suvenýry? Francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir upozorňuje, že jejich významná část nepochází z Montmartru, ale z Číny.

Okolo Montmartru, Sacre Coeur, Vogézského náměstí či jiných míst, která mají turisté v Paříži v oblibě, své stánky často otvírají malíři a prodejci obrazů. Malby bývají podepsané třeba Jean Benoit, Aron, ale také třeba Lin Yang. Samozřejmě není důvod, proč by v Paříži neměl tvořit i umělec s asijskými kořeny, skutečnost však bývá odlišná.

Velká část obrázků-suvenýrů pro turisty totiž pochází z Číny, kde jsou ve velkém na objednávku tvořeny ve městě Dafan. Francouzští prodejci je pak mohou objednat přes čínský obchodní portál Alibaba ve velkém a za nízkou cenu. Obrazy pak patinují kávou či je nechají vyblednout na slunci, aby působily důvěryhodněji. Na jednom takovém obrázku pak mohou vydělat až stovky eur.

Podle UFC a provozovatelů galerií takové obrazy v poslední době vytlačují původní tvorbu. Ta se při ceně čínských maleb umělcům nevyplatí. I když pařížská radnice v minulém roce vydala pouličním malířům a karikaturistům kolem tři sta licencí, nejčastěji jsou v prodeji vidět právě čínské obrazy.

Na samotném prodeji takových obrazů podle UFC není nic špatného. Neměly by však být vydávány za unikátní a autentické malby, což se často děje. Prodej klamavých obrazů poškozuje jak turisty, tak skutečné pařížské malíře.
 

Související články