poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Konec zákazů uživatelských recenzí v obchodních podmínkách?

26.5.2015

V USA se na konci dubna letošního roku dostal do Kongresu návrh zákona, který má definitivně zakázat ustanovení v obchodních podmínkách, která pokutují či zakazují jakoukoliv kritiku zakoupeného zboží či čerpané služby na sociálních sítích. Takový zákon již od minulého roku platí v Kalifornii, nyní by se jeho účinnost mohla vztahovat na celé USA. Informuje o tom server Consumerist.

Nový zákon by měl zakázat veškeré formy postihu za negativní recenzi či stížnost na sociálních sítích, případně recenzních serverech jako například Yelp. Podle projednávaného návrhu je jakékoliv smluvní ustanovení obsahující zákaz recenzování neplatné a ujednaný postih nevymahatelný.

Zakazuje se také praktika, kdy si prodejce či poskytovatel služeb nárokoval autorská práva na veškeré recenze či fotografie zboží či například ubytování. Tímto se většinou snažili obejít soudní precedenty, které neuznávaly prostý zákaz uveřejňování recenzí či stížností. Obchodníci, kteří zakazovali recenze, ale odcházejí od soudů s nepořízenou i nyní, i když zákon zatím ještě nebyl přijat. Bylo tomu tak i v případě majitele luxusního apartmánového komplexu, který si nárokoval autorská práva na veškeré zde pořízené fotografie a stížnosti nájemníků, o němž jsme informovali již dříve.

Autorům návrhu zákona se nelíbí, že užívanými formulacemi ve smlouvách se obchodníci snaží spotřebitele umlčet. Navíc tato konkrétní ustanovení bývají v obchodních podmínkách dobře ukryta, často se i pod čarou, psaná drobným písmem. Podle jednoho z autorů návrhu zákona Scotta Michelmana z občanského sdružení Public Citizens navíc taková smluvní podmínka poškozuje i ostatní zákazníky, včetně těch potenciálních. Jsou totiž ochuzeni o zkušenosti předchozích zákazníků. Většina spotřebitelů se přitom rozhoduje alespoň částečně podle internetových recenzí.

V minulosti americké soudy většinou platnost obchodních podmínek zakazujících recenze nepřipouštěly. Odporují totiž prvnímu dodatku ústavy, který zaručuje svobodu slova. Zákon, který by však takové podmínky plošně zakazoval, však byl přijat pouze v Kalifornii. O zákaz recenzí se kromě zmíněného majitele apartmánů snažili nejen například i provozovatelé několika e-shopů, ale i zubaři či plastičtí chirurgové. V nejkřiklavějším případě se obchodník pokusil v obchodních podmínkách zakázat i stížnosti ke spotřebitelským organizacím a vládním agenturám.
 

Související články