poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Portály s letenkami nezveřejňují celou cenu

27.5.2015

Rakouské a německé internetové portály, které zprostředkovávají koupi letenky, se předhánějí v nabídkách nejvýhodnější ceny. Tu však často neuvádí kompletní a spotřebitel pak může být nepříjemně překvapený z různých poplatků, zvláště za platbu kartou.

Rakouská spotřebitelská organizace Verein für Konsumenteninformation (VKI) kritizuje praktiky velkých německojazyčných portálů, které nabízejí letenky. V honbě za co nejnižší cenou často neuvádějí související poplatky. Může se tak stát, že konečnou cenu spotřebitel najde teprve na potvrzené objednávce.

Největší problém se týká poplatku za platbu kartou. S ním bývá spotřebitel seznámen až na samém konci objednávky, aniž by byl předem upozorněn. Přitom ale na například u portálu fluege.de mohl dosáhnout až 40 eur . Prodejci letenek mají podle rakouského zákona povinnost poskytnout alespoň jednu možnost platby zdarma, obcházejí to ale tím, že zdarma se platí pouze na kamenné pobočce v hotovosti či těmi nejméně využívanými kartami.

VKI se nelíbí, že kompletní cenu včetně veškerých poplatků zákazník zjistí teprve až na konci objednávky poté, co zadal veškeré osobní údaje. Takový zákazník pak často rezignuje a letenky i přes nevýhodnou cenu zakoupí. Podle VKI také existuje podezření, že poplatky neodpovídají skutečnosti a provozovatelé portálu si jimi pouze kompenzují slevy z cenového boje.

VKI dále uvádí, že pokud spotřebitelé považují takové poplatky za neopodstatněné, klamavé a neoprávněné, mohou svou stížnost řešit s pomocí Evropského spotřebitelského centra. Celkově však doporučuje, aby spotřebitelé nakupovali přímo u leteckých společností, které mívají oproti podobným portálům kvalitnější zákaznický servis a přehlednější ceny.

Stížnosti na poplatek za platbu kartou zaznamenávají i poradci a poradkyně na poradenské lince dTestu. V České republice má prodejce ze zákona povinnost přijímat bankovky a mince, přijímání platebních karet je jeho dobrovolnou aktivitou a může si proto určit pravidla. O poplatku je však povinen spotřebitele předem informovat. Je tu dána i jistá limitace, prodejce nesmí po spotřebiteli v souvislosti s použitým způsobem placení požadovat poplatek převyšující náklady, které mu s tímto způsobem placení vznikají.
 

Související články