poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V USA přibyde povinné označení pro křehčené maso

28.5.2015

Pokud není dostatečně tepelně upraveno, může být mechanicky naklepávané či křehčené maso příčinou šíření nákaz bakteriálního původu. Americké ministerstvo zemědělství proto vydalo předpis, který určuje povinné označování hovězího masa, jež křehčením prošlo.

Více než čtvrtina hovězího masa prodávaného v USA bývá již od výrobce mechanicky naklepána či křehčena. Takové maso bývá křehčí a senzoricky chutnější. Problémem však je, že se v něm snáze množí bakterie. Při křehčení, ať již tupým předmětem či jehlami, se veškeré bakterie z povrchu tlačí hlouběji do masa a kuchyňskou přípravou se pak obtížně likvidují.

Doposud křehčené maso nemuselo nést žádné speciální označení, to by se však mělo od května 2016 změnit. Americké ministerstvo zemědělství bude po producentech hovězího vyžadovat, aby jednotlivé balíčky masa označovali nálepkami jako „needle tenderized“, „mechanically tenderized či „blade tenderized“. Kromě nich také bude muset být na etiketě uveden návod, jak maso bezpečně kuchyňsky připravit.

Spotřebitelský server Consumerist rozhodnutí vítá, jelikož pro běžného spotřebitele není snadné rozpoznat křehčené maso pouhým okem. Stejně tak chválí ministerstvo, které uspíšilo uvedení předpisu v platnost z původně plánovaného počátku roku 2018.

Úspěchy v označování masa slavili spotřebitelé i v Evropě. Na veškerém porcovaném mase přibylo díky kampani Evropské spotřebitelské organizace BEUC a dalších zastánců spotřebitelů povinné označení jeho původu, totéž označení u masných výrobků zatím čeká na schválení Evropskou komisí.

V USA také nový zákon zakázal podávání antibiotik dobytku pro růst svalové hmoty. Nově se hovězímu a vepřovému dobytku budou smět podávat pouze pro léčbu. Kritikům zákona však vadí, že zákaz se dá snadno obejít nezřízeným „preventivním“ podáváním.

Podávání antibiotik pro růst svalové hmoty je v Evropské unii zakázáno již od roku 2006. Další z kampaní BEUC se věnuje právě nadměrnému preventivnímu podávání, které může mít za následek vznik takzvaných superbakterií, kmenů odolných vůči více druhům antibiotik.
 

Související články