poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nebezpečné airbagy Takata mohou být i v Česku

27.5.2015

Po celém světě probíhá masové svolávání automobilů, které mohou být osazeny vybuchujícími airbagy Takata, o nichž jsme v minulosti již několikrát informovali. Hrozí, že některé z nich se mohly dostat i do Česka.

Po českých silnicích jezdí okolo devíti tisíc vozů, jichž by se mohl týkat problém s vybuchujícími airbagy Takata. Jedná se hlavně o Nissany, Hondy a Toyoty vyrobené mezi lety 2003 a 2007. Čeští zástupci Hondy a Toyoty již vyzvali majitele aut, aby se dostavili do servisů na kontrolu. Stejný krok plánuje i Nissan.

Airbagy společnosti Takata měly problém s hnacím plynem, který se při kontaktu s vlhkostí stával výbušným. Týkalo se to zvláště malých airbagů na místě spolujezdce, které pak při explozi cestující ohrožovaly kovovými šrapnely. V USA má tato závada na svědomí pět mrtvých a velké množství zraněných.

Podle vyjádření zástupců společnosti Takata by v Evropě obdobné potíže jako v USA hrozit neměly. Exploze u airbagů byly způsobené vyšší vzdušnou vlhkostí, než jaká je obvyklá v České republice. Problémy se také týkaly hlavně automobilů vyrobených v Japonsku či USA, u vozů z Evropy zatím hlášeny nebyly. U importovaných vozidel však stále může hrozit, že airbag při nárazu exploduje a cestující zasype kovovými střepinami.

V USA aféra Takata zapříčinila také to, že vládní agentura National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), která má starosti bezpečnost vozidel a provozu na silnicích, minulý pátek poprvé v historii využila své zákonné autority a donutila výrobce automobilů urychlit stažení potenciálně nebezpečných vozidel z trhu. Jedná se o největší svolávací akci v americké historii, kontrolou bude muset projít okolo 35 milionů vozidel.
 

Související články