poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Prodejci šetřičů energií a benzínu klamou zákazníky

29.5.2015

Na Slovensku se množí případy prodeje přístrojů, které slibují úsporu elektrické energie či benzínu. Jejich prodejci neplní své zákonné povinnosti a „zázračné“ výrobky navíc nefungují.

Scénář prodeje zázračných šetřičů je podle Slovenské obchodní inspekce (SOI) ve všech případech prakticky totožný. Koupit se dají na internetových stránkách zaregistrovaných v zemích mimo Evropskou unii, hlavně v USA a Panamě. Prodejce není možné identifikovat podle jména ani sídla. Spotřebitelé tedy nevědí, kam mají zaslat zboží při reklamaci či odstoupení od smlouvy do 14 dnů.

SOI slovenské spotřebitele varuje, aby si nákup šetřičů rozmysleli. Vyhnou se tak případným potížím s kvalitou výrobku, odstoupením od smlouvy, pokud by si koupi rozmysleli, či s reklamací.

Podobné šetřiče navíc málokdy fungují. Z minulosti je dobře známý případ přístroje „Energy Saver Pro“, krabičky, která měla pouhým zapojením do sítě snížit spotřebu celé domácnosti až o 75 %. Jak už to u podobných výrobků bývá, propagovaný byl fiktivními příběhy „skutečných lidí“ s fotografiemi z fotobanky a vymyšlenými jmény. Uvnitř se pak ukrýval pouze jednoduchý obvod a dioda.

Automobilistům zase mazaní obchodníci nabízejí zařízení na bázi magnetů. Jimi se přiškrtí přívodní hadice paliva, čímž se měla snížit spotřeba vozu i vypouštěné emise. Jeden z výrobců se oháněl i certifikátem o zkoušce z vojensko-technologické fakulty, kde však svůj výrobek pouze krátce testoval na zkušebním agregátu. Po zkoušce ho rychle odebral, aniž by nechal nahlédnout do jeho vnitřku. Například podle testu amerického časopisu Popular Mechanics byl efekt takového zařízení nulový. Ke stejnému výsledku došli i Bořiči mýtů (Mythbusters).

Americká Federal Trade Comission se zase dlouhodobě věnuje prodejcům olejů či aditiv, které by měly zlepšit výkon a spotřebu vozu, ve výsledku však jejich používání spíše vede k poškození motoru.

Při koupi podobného zařízení je tak dobré řídit se selským rozumem. Ten říká, že pokud něco zní příliš dobře na to, aby to byla pravda, nebude to pravda. To platí nejen pro různé „spořiče“, ale i například prostředky pro hubnutí a růst svalové hmoty či nabídky podezřele výhodných investic. Pokud jsou navíc prodávány přes anonymní stránky, je lepší se jim obloukem vyhnout.
 

Související články