poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Švédští telemarketéři mohou nově kontaktovat spotřebitele bez jeho souhlasu

3.6.2015

Telemarketéři ve Švédsku mohou kvůli deregulaci telemarketingu od poloviny letošního května volat spotřebitelům i bez jejich předchozího souhlasu. Tato deregulace se však nelíbí vládní agentuře pro ochranu spotřebitelů Konsumentverket.

V únoru loňského roku švédská vláda schválila uvolnění regulace telemarketingu, které vstoupilo v účinnost letos v květnu. Dřívější zákony telemarketingovým společnostem zakazovaly spotřebitele kontaktovat na soukromá mobilní telefonní čísla bez jejich předchozího souhlasu. Za porušení tohoto zákazu padlo v minulosti mnoho pokut, to se však s deregulací mění. Nyní mají telemarketéři ve volání volnou ruku.

Změna právních předpisů upravujících telemarketing prošla i přes odpor vládní agentury na ochranu spotřebitelů Konsumentverket a švédského spotřebitelského ombudsmana. Těm se nelíbí, že nově budou na soukromých číslech obtěžováni například staří, nemocní či zdravotně postižení spotřebitelé. Konsumentverket také zmiňuje situaci, kdy by mohl telemarketér zavolat cizinci se švédským číslem a zneužít jeho neznalosti jazyka k uzavření smlouvy. Rozhodnutí o deregulaci se nelíbí ani široké veřejnosti.

Konsumentverket také vadí, že deregulace probíhá překotně. Nijak řešen není ani registr spotřebitelů, kteří si nepřejí být obchodními nabídkami rušeni. Přitom si podle vládní agentury více než 60 % spotřebitelů zavedení takového registru přeje.

Zahraniční zkušenosti však ukazují, že ani takzvaný do-not-call registr není stoprocentním řešením. Například v Británii nedávno proběhla aféra společnosti Direct Assist, jejíž telemarketéři měli od vedení společnosti vysloveně přikázáno ignorovat seznam spotřebitelů, kteří si nepřejí být obtěžováni. Podobně se v USA často chovají provozovatelé zakázaných automatických telefonátů. Podle tamní spotřebitelské organizace Consumer Reports se porušování zákona nepoctivcům vyplatí. Takovýto druh telemarketingu je velmi levný, a pokud je společnosti zakázána další činnost, většinou si pouze změní jméno a funguje dále.
 

Související články