poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Consumer Reports si posvítil na mýty o úklidu domácnosti

4.6.2015

Čistíte okna novinami, myjete nádobí raději ve dřezu než v myčce kvůli úspoře a nedáte dopustit na péřovou prachovku? Podle americké spotřebitelské organizace Consumer Reports (CR) patří výše zmíněné praktiky mezi úklidové mýty. Spolu s dalšími je rozkrývá v květnovém čísle svého stejnojmenného časopisu.

Staré noviny jako nástroj k čištění oken jsou podle CR sice oblíbené, ale nevhodné. Snadno se trhají, navíc rozpuštěný inkoust může stékat do rámu. Ve výsledku takové čištění může přinést víc škody než užitku. Odbornice z největší americké úklidové společnosti Merry Maids Debra Johnsonová místo toho doporučuje na čištění oken použít mikrovlákno.

Další pověra se týká Coca Coly, kterou mnozí američtí spotřebitelé používají na čištění WC. Johnsonová uznává, že se s ní snadno odstraňuje rez a vodní kámen, kvůli použitým barvivům však mohou jiné skvrny ještě ztmavnout. Cukr, kterého je limonáda plná, pak přispívá k množení bakterií.

Dávno už také neplatí, že mytí nádobí ve dřezu je ekonomičtější a ekologičtější než použití myčky. Podle vládní agentury pro ochranu životního prostředí EPA průměrná domácnost mytím v myčce ročně ušetří až 200 litrů vody, v přepočtu necelý tisíc korun za energie a také 230 hodin času.

Skutečnosti více odpovídá jiný oblíbený zlepšovák amerických domácností – čištění drtiče odpadů kávou. Ta dobře odstraňuje mastnou špínu, která se v něm hromadí. Podle CR je však mnohem lepší použít jedlou sodu, která účinkuje podobně a ještě navíc špinavý drtič dezinfikuje.

Jiná rada našich babiček doporučuje používat ocet jako univerzální čistič. Podle Dereka Christiana, vlastníka výše zmíněné úklidové společnosti, měly tentokrát babičky pravdu. Nepočítaly ale s tím, že dnešní Američan ho bude ředit, například v poměru jedno víčko na celý kyblík s vodou. Aby ocet opravdu fungoval jako čistič, musí být téměř neředěný. Navíc kvůli kyselosti může poškodit přírodní materiály jako dřevo či kámen.

Americké domácnosti také mívají tendence připisovat zázračné účinky bělidlu. Podle Christiana je sice pravda, že bělidla ničí bakterie a zesvětlují skvrny, nejsou ale schopná odstranit špínu. Proto je lepší používat je jako dezinfekci, nikoli jako čisticí prostředek.

Odborníci z úklidových společností také říkají, že nemá smysl používat péřové prachovky. Bývají zbytečně drahé a prach spíše víří, než vstřebávají. Lepší je použít ty z mikrovlákna.

I u mopů pak podle Christiana platí, že ačkoli největší oblibě se těší ty textilní, nejefektivnější je používat výrobky z mikrovlákna, které mohou odstranit až o 20 % více špíny a bakterií než ty klasické.

Poslední rozšířený omyl se týká čisticích prostředků jako celku. Většina Američanů se domnívá, že fungují okamžitě a po nanesení je mohou hned smýt. To však není pravda, podle CR je většinou nutné je nechat dvě až tři minuty působit a pak teprve setřít či omýt. Spotřebitel by se měl v tomto případě vždy držet instrukcí na obalu a nespěchat, zvláště dezinfekční přípravky je lepší nechat působit ještě déle.

Související články