poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zatčen největší světový výrobce falešných akademických diplomů

5.6.2015

V Pákistánu bylo zatčeno vedení společnosti Axact, provozovatele největší světové sítě fiktivních univerzit, u něhož si mohl kdokoliv koupit titul či doklad o vzdělání. Kromě falšování úředních dokladů a podvodu jsou zatčení obviněni i z praní špinavých peněz.

Při razii v sídle společnosti Axact v pákistánském Karáčí zajistila policie v posledním květnovém týdnu velké množství prázdných vysokoškolských diplomů. Zatčeno bylo pět vedoucích pracovníků, včetně majitele společnosti Shoiaba Ahmeda Shaikha. Jelikož většina „univerzit“, které společnost provozovala, byla umístěna v USA, pákistánská policie požádala o spolupráci americkou FBI.

V domovském Pákistánu si společnost Axact udržovala dobrou pověst, sama sebe označovala za největšího tamního vývojáře a exportéra software. Měla pověst asijského Silicon Valley s jachtami a bazény pro elitní programátory. Její majitel Shaikh byl významným mediálním magnátem jihoasijského regionu a věnoval se i charitě.

Podle New York Times je sice pravdou, že Axact vyvinula několik málo aplikací, hlavní těžiště jejího podnikání však leželo v prodeji falešných středoškolských či vysokoškolských diplomů. Většina z jejích dvou tisíc zaměstnanců byli telemarketéři, jejichž prací bylo tyto diplomy nabízet. Cena se pohybovala od 350 dolarů za středoškolský diplom až po 4000 za doktorát.

Portfolio společnosti Axact čítalo přes 400 vzdělávacích institucí. Jejich název většinou připomínal známé akreditované instituce, design webových stránek byl také prakticky totožný. Mnoho z nich také uvádělo odkazy na stejnou fiktivní akreditační komisi.

Nechyběla ani reklamní videa s nadšenými studenty a studentkami a charismatickými vyučujícími. Jednalo se však pouze o herce, New York Times navíc upozorňuje, že někteří z nich si v těchto videích stihli zahrát i více rolí na různých školách. Všechny „univerzity“ se také chlubily absolventy na prestižních místech. I když takové osoby nikdy neexistovaly, společnost jim dokonce zakládala fiktivní profily na profesionální sociální síti LinkedIn.

Diplomy z neexistujících škol však byly pouze jednou částí podnikání společnosti Axact. Lukrativní byl i prodej oficiálních vládních certifikátů autenticity. Originál si může americký občan pořídit za cenu okolo sta dolarů. Axact je však prodával za tisíce, pro velký zájem navíc prodával i falešné certifikáty s údajným podpisem amerického ministra zahraničí Johna Kerryho.

Prodávané diplomy a certifikáty jsou bezcenným kusem papíru. Svému majiteli i jeho okolí navíc mohou způsobit značné komplikace, jako tomu bylo například u britského kriminologa a forenzního experta Gene Morrisona. Poté, co vyšlo najevo, že jeho univerzitní diplom pochází z Rochville University, která spadá pod Axact, byl Morrison odsouzen za podvod a vydávání se za úřední osobu. Navíc musela britská policie znovu otevřít více než 700 případů, jimiž se Morrison během šestadvaceti let zabýval jako soudní znalec.