poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Rakouští spotřebitelé proti plánovanému zastarávání

11.6.2015

Tiskárny, které se po vytištění určitého počtu stránek prostě zastaví a přestanou fungovat. Chytré telefony, kterým se po zahájení prodeje nového modelu přestanou aktualizovat životně důležité aplikace. A k tomu krajní nedostatek náhradních dílů. Takzvané plánované zastarávání v popsané podobě se nelíbí rakouské spotřebitelské organizaci Verein für Konsumenteninformation (VKI). Spouští proto novou kampaň.

Politika plánovaného zastarávání je podle VKI nejkřiklavěji vidět u výrobců elektroniky. Rakouská spotřebitelská organizace informuje, že výrobci používají podobné metody, jaké už u nich dříve našla belgická organizace Test-Achats.

První praktikou je instalace součástek s nižší životností či naprogramovaných na určitý počet použití, které znemožní používání celého přístroje. To se týká například výše zmíněných tiskáren nastavených na vytištění určitého počtu stránek nebo aplikací v chytrých telefonech, které se aktualizují jen do chvíle vydání nového modelu.

Druhým nešvarem je nedostatek náhradních dílů, případně jejich vysoká cena a špatná dostupnost. Někteří výrobci jednotlivé součástky lepí, místo toho, aby je přišroubovali, čímž ztěžují případnou opravu. Jindy se k nim, jak psala Test-Achats, není ani možné dostat do zataveného těla přístroje.

Třetím projevem politiky plánovaného zastarávání je pak všudypřítomná reklama, která na spotřebitele tlačí, aby šel s dobou a pořídil si nový přístroj místo stále funkčního staršího.

VKI vyzývá své čtenáře a čtenářky, aby se s ním podělili o své zkušenosti s předčasně zastarávajícími spotřebiči. Chce vědět, jaké techniky jim vadí nejvíce, případně zda znají způsob, jak se předčasnému zastarávání bránit. Kampaň VKI je součástí snahy Evropské spotřebitelské organizace BEUC o legislativní ukotvení podmínek pro delší výdrž a udržitelnost výrobků , která je nyní ve fázi sběru dat z členských spotřebitelských organizací.
 

Související články