poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

PayPal musí odškodnit uživatele za nevyžádané kreditní účty

12.6.2015

Provozovatel online platebního systému PayPal musí zaplatit pokutu a odškodnit své klienty. Svým zákazníkům totiž bez jejich souhlasu otevíral kreditní účty a následně je nutil do jejich využívání. Navíc lákal nové klienty na benefity, které neposkytoval, a problémy měl i s nerealizovanými platbami. Informoval o tom spotřebitelský server Consumerist.

Od roku 2008 PayPal kromě systému online plateb provozuje i možnost nákupu na kreditní účet pod názvem PayCredit. I když tuto službu označoval za nepovinnou a volitelnou, skutečnost byla odlišná. PaypPal kreditní účet automaticky zaváděl uživatelům, kteří si u něj pouze chtěli založit klasický účet, v některých případech ho pak automaticky zakládal i stávajícím uživatelům a uživatelkám. Zaveden byl i těm, kteří vyplnili pouze část objednávkového formuláře, ale následně objednávku nedokončili či stornovali.

Novým uživatelům byl PayCredit navíc nastaven jako preferovaná možnost platby. Zbavit se tohoto nastavení bylo obtížné, odchozí platby byly často realizovány přes PayCredit i v případě, že spotřebitel zvolil jinou možnost.

Problémů se službou PayCredit však bylo mnohem více. PayPal například sliboval novým klientům bonusový kredit ve výši pěti až patnácti dolarů za první platbu. Ten však nikdy neobdrželi. Stejně klamavý byl i příslib prvního půl roku bez úroku.

Pokud se kvůli technickým potížím nepodařilo realizovat platbu přes PayCredit, systém ji stejně zaregistroval jako odeslanou. PayPal ji pak po vlastníkovi účtu vymáhal i včetně poplatků za prodlení. Případné reklamace PayPal ignoroval a v některých případech pak ještě vymáhanou částku navýšil o další poplatky.

Případu se ujal americký vládní úřad Consumer Financial Protection Bureau. Ten PayPalu za klamání a poškozování spotřebitelů udělil pokutu ve výši deseti milionů amerických dolarů. Dalších 15 milionů by pak měl uvolnit na odškodnění svých klientů. PayPal by také měl ujasnit proces zakládání kreditních účtů, aby se již neopakovala situace, kdy byl účet otevřen i těm, kteří o něj nestáli.
 

Související články