poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Elektrická topení budou ve Francii bez štítku

15.6.2015

Francouzští dodavatelé elektřiny v Bruselu vyjednali výjimku, díky níž elektrická topení a radiátory nemusí být označeny štítkem energetické náročnosti. Tato výjimka se však nelíbí spotřebitelské organizaci UFC Que Choisir.

Energetické štítky nově přibyly nejen na vysavačích a digestořích, ale také na pneumatikách nebo tepelných čerpadlech a kotlích. Ve Francii ovšem platí výjimka pro elektrická topení. Jaké je vysvětlení? Podle jejich výrobců každé elektrické topení splňuje definici přímotopu či přídatného vytápění, štítek proto není potřeba. Výjimku prosadili francouzští dodavatelé energií.

Vynětí elektrických radiátorů z povinnosti označení štítkem se krajně nelíbí spotřebitelské organizaci UFC. Podle ní 30 % francouzských domácností využívá elektrické topení jako hlavní topnou jednotku a UFC nevidí důvod, proč by u takové topné jednotky měl chybět štítek, který významně zjednodušuje výpočet spotřeby elektřiny. Spekuluje také o tom, že lobbistům z energetických společností se nemuselo líbit, že veškerá elektrická topení by byla zařazena do skupin energetické náročnosti F a G, čili mezi ty nejméně ekonomické a ekologické výrobky. Do této skupiny patří například klasické žárovky.

Výjimka nečelí kritice jenom ve Francii. Velká Británie již napadla hlasování, které přijetí výjimky umožnilo. Podle francouzského sdružení Cler, které se zabývá transparentností v oblasti energetiky, pak taková výjimka značně deformuje trh.

UFC konstatuje, že nyní je bohužel pozdě na jakékoliv námitky. Výjimka byla schválena, v účinnost vstoupí letos v září.