poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Automatické doplňování náplní tiskáren? Ušetří jen někdo.

18.6.2015

Výrobce tiskáren Hewlett Packard (HP) ve Velké Británii, Francii a USA zavádí novou službu automatického doplňování náplní tiskáren za jednorázový měsíční poplatek. Informuje o tom francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir.

HP po úspěchu testovacího programu spouští službu, kterou prezentuje jako úsporu pro spotřebitele. Ti si společnosti často stěžovali, že náplně do tiskáren jsou neúměrně drahé. Nová služba umožní HP přes internet sledovat spotřebu inkoustu. Ve chvíli, kdy bude některá z náplní téměř prázdná, zašle zákazníkovi novou. Zásilka navíc bude obsahovat i obálku na odeslání prázdné cartridge zpět výrobci.

Služba je nabízena ve třech cenových hladinách, určovaných podle počtu vytisknutých stránek měsíčně – od 2.99 euro za 50 stránek po 9.99 za 300 stran s možností doplatku za překročení. Služba by měla být bez závazku a vypověditelná kdykoli ke konci měsíce.

Que Choisir ale upozorňuje na několik úskalí takové služby. Za prvé, kontrola množství inkoustu je možná pouze u přibližně deseti nejnovějších modelů tiskáren, u starších podpora takové funkce chybí. Za druhé, pro doplňování inkoustu a hlídání jeho hladiny je třeba neustálé připojení k internetu, delší než denní výpadek tuto službu automaticky ruší. Za třetí, služba se podle UFC vyplatí pouze těm, kdo tisknou velmi často a hlavně obrázky či grafiky, které spotřebují daleko více inkoustu než například padesát stran pouhého černobílého textu. HP slibuje až 50 % úspory, ty se podle UFC však těch, kdo tisknou méně než padesát stran a hlavně text, týkat nebudou.

Vysoké ceny náhradních náplní dlouhodobě čelí kritice. Jedna náplň do tiskárny může být v přepočtu na mililitry i dražší než například Chanel No. 5. Jinou možností jak ušetřit na tisku je využívání neoficiálních náplní či doplňování inkoustu. Někteří z výrobců se mu sice snažili zabránit například tím, že odmítali uznávat reklamace u přístrojů, v nichž byly neoriginální náplně využívány, taková praktika však byla v Evropské unii uznána za nelegální.