poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

KFC v Číně nařčeno z prodeje masa z osminohých kuřat

19.6.2015

KFC se chce soudit se třemi čínskými společnostmi, které o něm na internetu šíří pomlouvačné zprávy. Ty kromě jiného zmiňují i to, že maso prodávané v řetězci rychlého občerstvení by mělo pocházet ze zmutovaných osminohých kuřat.

Podle tří mediálních společností působících pod názvy Ying Chen An Zhi Chenggong Culture Communications Ltd, Wei Lu Kuang Technology a Ling Dian Technology, které v Číně provozují mikroblogy a několik internetových stránek s populárním obsahem pro sdílení na sociálních sítích, pochází maso v KFC ze zmutovaných kuřat s osmi nohami a šesti křídly. Články s hoaxem byly doprovázené fotomontážemi zmutované drůbeže a po čínském internetu a sociálních sítích se šířily virální rychlostí.

To se fastfoodovému řetězci nelíbilo a rozhodl se využít čínských zákonů proti šíření pomluv na internetu. Podle KFC se jednalo o placenou pomlouvačnou kampaň, již si objednal některý z jeho konkurentů. KFC také ve svém prohlášení dementovalo, že by taková zmutovaná kuřata kdy existovala.

Wall Street Journal napsal, že prodeje KFC v Číně dlouhodobě klesají. Na počátku poklesu byla aféra z roku 2012, kdy se zjistilo, že kuřatům prodávaným v čínských pobočkách KFC byly podávány růstové hormony. Proti tomuto obvinění se KFC sice ohradilo, špatná pověst však řetězci zůstala. Vládní agentura vyslaná na kontrolu hormony v mase skutečně objevila, na vině však byli dodavatelé, které si řetězec dostatečně neprověřil.

O jídle z řetězců rychlého občerstvení koluje po sociálních sítích i mezi běžnými spotřebiteli mnoho hoaxů a městských legend. Ta o zmutovaných zvířatech, z nichž maso pochází, bývá jednou z nejčastějších. Jiné hoaxy se zase týkají myší, strojně odděleného masa a náhražek v hamburgerech či chemických konzervantů, kvůli nimž by sendviče neměly ani po měsíci plesnivět. Řetězce se tyto poplašné zprávy snaží dlouhodobě s větším či menším úspěchem uvádět na pravou míru, například McDonald´s nedávno přidal i na tácy letáky s přesným složením sendvičů. K zmírnění poklesu tržeb mu to však nepomohlo.
 

Související články