poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

PayPal chce využívat čísla, z nichž byl kontaktován

22.6.2015

Internetová peněženka PayPal mění své obchodní podmínky. K nelibosti spotřebitelských organizací plánuje spotřebitele zahrnout spamem, robotelefonáty a sdílet osobní data se svými obchodními partnery. Totéž chce učinit s jakýmkoliv telefonním číslem, ze kterého ji zákazník kontaktuje.

Na začátku června letošního roku oznámil provozovatel největší internetové peněženky PayPal, že plánuje změnu obchodních podmínek. Podle reakcí spotřebitelských serverů, jako je Consumerist či Credit, se jedná o jasnou změnu k horšímu.

Již v původních podmínkách si PayPal vymiňoval využití osobních údajů uživatele ke komerčním účelům, zasílání reklamních SMS či poskytnutí telefonního čísla telemarketérům. Nyní si PayPal nárokuje i využití jakéhokoliv čísla, které spotřebitel PayPalu poskytne či ho z něj kontaktuje, případně i jakéhokoliv dalšího čísla, které si společnost k danému klientovi jinak dohledá.

Na těchto číslech, tedy i těch, u nichž nedal spotřebitel souhlas, si pak PayPal nárokuje právo kontaktovat zákazníka s automatizovanými telefonáty. Podle nových podmínek také PayPal může automatizované hovory využít k vymáhání dluhů, což ale v například v USA současná legislativa zakazuje.

 Kombinací dvou výše zmíněných podmínek může nastat situace, kdy by inkasní agentura po telefonu vymáhala dluh od příbuzných či zákazníka kontaktovala na pracovním telefonu. Opět se jedná o nelegální praktiku, kterou Credit i Consumerist kritizují.

Consumerist americkým spotřebitelům radí, že nový zákon o telemarketingu jim dává možnost jak se nevyžádaným telefonátům bránit. Svůj souhlas s tím, aby byli kontaktováni robotelefonáty, mohou kdykoli odvolat, aniž by to mělo jakýkoliv dopad na zbytek smlouvy s poskytovatelem služby. Problematická část podmínek pak podle Consumeristu nejspíše brzy zamíří před vládní agenturu Federal Communications Commision, která má na starosti legislativu v oblasti telekomunikací.

Nejedná se o první problém PayPalu z poslední doby. Nedávno jsme informovali o problémech s jím nabízenými kreditními účty, které automaticky zřizoval i těm spotřebitelům, kteří o ně nestáli. Platbu z nich si pak PayPal vynucoval přednostně a účtoval si i zrušené platby. Za tyto praktiky musí PayPal své zákazníky odškodnit a ještě navíc zaplatit pokutu ve výši deseti milionů dolarů.

Související články