poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Udávaná spotřeba neodpovídá ani u automobilů střední třídy

1.7.2015

Test britské organizace Which? potvrdil, že udávaná spotřeba u automobilů neodpovídá realitě. Při testech aut střední třídy se do povolené tolerance rozdílu mezi udanou a skutečnou spotřebou vešlo pouze pět z patnácti testovaných vozů, jiné ji však překročily o více než deset procent

Testování v režii britské spotřebitelské organizace probíhalo tak, aby co nejvíce simulovalo skutečný provoz. Automobily jezdily po silnicích nižší třídy se zapnutými světly a spuštěnou klimatizací. Pneumatiky nebyly přehuštěné, ale nahuštěné podle doporučení výrobce. Pokud byl automobil vybaven přepínačem ekonomického módu, byl tento zapnut pouze v případě, že nečinil řízení auta nepohodlným.

Výsledky testu nepřekvapily. Tři automobily, konkrétně Audi A3, Volvo V40 a Alfa Romeo Giuletta, měly naměřenou průměrnou spotřebu o více než deset procent vyšší než uváděl výrobce. Audi A3, které v testu dopadlo nejhůře, překročilo spotřebu dokonce o více než 15 procent. Nejlépe naopak v testu dopadl Hyundai i30 Tourer, u něhož byl rozdíl mezi skutečnou a udávanou spotřebou pouze 1,5 procenta. Do pětiprocentní tolerance se vešly ještě vozy Kia Pro’Ceed, Honda Civic, Škoda Rapid Spaceback a nespecifikovaný vůz Mazda.

Stížnosti na rozdíly mezi skutečnou a udávanou spotřebou u vozů nejsou ničím novým, již v druhé polovině roku 2014 svou kampaň spustila italská spotřebitelská organizace Altroconsumo ve spolupráci s Evropskou spotřebitelskou organizací BEUC. Problém podle nich tkví v zastaralém systému testování spotřeby New European Driving Cycle (NEDC), který má kořeny v sedmdesátých letech a naposledy byl aktualizován v roce 1997. Ideální náhradou je podle spotřebitelských organizací systém testování známý jako WLTC, nový systém vyvíjený předními evropskými a japonskými vědci, jehož měřící metody by měly být doladěny do letošního října.

Podle spotřebitelských organizací standardy NEDC již dávno neodpovídají skutečnosti, navíc je v testech spousta kliček, které se výrobci naučili zneužívat. Mezi ně patří například již zmíněné přehuštění a nahřátí pneumatik či zalepení spár pro lepší aerodynamiku. Z auta také bývá odstraněno rádio či klimatizace pro snížení hmotnosti, testování pak probíhá velmi často v pyrenejských horách za vyšší než průměrné teploty a ve vysokých nadměrných výškách, což má na spotřebu také významný vliv.

Ke kampani se na konci června přidala i belgická organizace Test-Achats. Ta kromě jiného volá po vytvoření evropského kontrolního orgánu, který by měl být zodpovědný za testování, kontroly a laboratoře. Neměly by chybět ani testy a přeměřování hodnot u automobilů, které jsou již na trhu.
 

Související články