poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Falešné recenze na britském internetu píšou i mrtví

2.7.2015

Britská vládní agentura Competition Market Agency (CMA) dokončila svůj monitoring falešných recenzí na britském internetu. Výsledky nejsou příliš povzbudivé, s recenzemi nehrají fér majitelé společností, recenzní portály ani samotní spotřebitelé.

Podle průzkumu CMA recenze na internetu využívá 54 % dospělé populace Británie. Mnozí z nich CMA sdělili, že už by se bez nich při nákupu neobešli. Na britském internetu se ale vyskytuje mnoho falešných recenzí, pokusů o takzvaný astroturfing a někdy ve falšování recenzí společnostem napomáhají i samotné recenzní portály. Někteří spotřebitelé za nimi ovšem nezaostávají.

Celosvětovým a i v Británii běžným problémem je, když si obchodník nechá psát recenze za úplatu či si je začne pod falešnými jmény psát sám. Ovšem neklame se jen s pozitivními recenzemi. Vzácností nejsou ani negativní recenze na služby či produkty konkurence psané za účelem jejího poškození.

Problém je i s recenzními portály. Aniž by CMA jmenovala konkrétně, uvádí, že některé umožňují obchodníkům za úplatu stáhnout negativní recenze či změnit pořadí ohlasů tak, aby ty nepříznivé byly skryty na posledních stranách.

Někteří poskytovatelé falešných recenzí pak podle CMA pro zdání autenticity jdou až za hranice dobrého vkusu, jako tomu bylo v případě Ashley Booth Griffinové. Jméno i fotografie v recenzi, kterou měla napsat, by souhlasily, problém však byl s datem. Recenze na společnost poskytující krátkodobé půjčky totiž měla napsat sedm let po své smrti při autonehodě, recenzent si dokonce její fotografii „vypůjčil“ ze stránky, kterou její rodina vytvořila jako vzpomínku na ni.

Bez viny nejsou ani samotní spotřebitelé. Někteří z nich si zvykli využívat recenze jako páku na menší obchodníky, za pozitivní zmínky vyžadují slevu či naopak vyhrožují negativní odezvou, pokud slevu nedostanou.

V loňském roce realizoval dTest průzkum, jehož cílem bylo zjistit zkušenosti spotřebitelů s recenzemi na výrobky a služby. 96 % respondentů uvedlo, že před pořízením výrobku nebo služby vždy či občas vyhledávají recenze jiných spotřebitelů. 95 % z nich vyhledává tyto recenze na internetu. Lidé nejčastěji vyhledávají recenze na speciálních srovnávačích cen (Heuréka.cz, Zboží.cz), dále na internetových stránkách prodejců zboží a poskytovatelů služeb či na zpravodajských serverech. Dvě třetiny respondentů uvedly, že se setkaly s nevěrohodnou internetovou recenzí, o níž se domnívají, že mohla být napsána na objednávku.
 

Související články