poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Herbicidy s glyfosátem jsou v Německu snadno dostupné

3.7.2015

Ačkoli je prodej herbicidů s účinnou látkou glyfosátem v Německu silně regulován, spotřebitelská organizace Stiftung Warentest zjistila, že postřiky proti plevelu s touto potenciálně karcinogenní látkou jsou běžně dostupné na internetu. V boji proti glyfosátu se přitvrzuje i v Lucembursku , tamní ekologická organizace Ëmweltberodung Lëtzebuerg (EBL) spustila kampaň za jeho kompletní stažení z místního trhu .

Podle německých zákonů smí pesticidy a herbicidy s obsahem nebezpečných látek, jakou je třeba glyfosát, známý také pod obchodním názvem Roundup, nakupovat pouze profesionální zemědělci, vinaři a farmáři. Praxe však ukazuje, že taková regulace je bezzubá. Průzkum Stiftung Warentest prokázal, že na internetu je možné tyto přípravky objednat jen několika kliknutími, obchodníci vůbec neřeší, komu výrobek prodají.

Zatímco glyfosát byl zařazen na seznam potenciálně karcinogenních látek teprve nedávno a jeho prodej by bylo možné omluvit neznalostí, redaktorům časopisu „test“ se na internetu podařilo sehnat i dlouhodobě zakázané pesticidy, jako je lindan či dokonce DDT. Veškeré přípravky navíc objednali na soukromé adresy.

Od 27. listopadu letošního roku má v Německu vstoupit v účinnost zákon, který prodej pesticidů a herbicidů ještě zpřísní. Prodej soukromým osobám bude zcela zakázán, prodejci navíc přibyde povinnost prověřit svého zákazníka, zda je opravdu tím, za koho se prohlašuje. Stiftung Warentest se na zákon dívá s mírnou nedůvěrou, kontrola veškerých e-shopů bude podle ní obtížná.

Umístění glyfosátu na seznam potenciálně karcinogenních látek také zapříčinilo stažení Roundupu z některých obchodních řetězců. Podle lucemburské pobočky Greenpeace tak zatím učinily například švýcarský Coop či Migros, nedávno se k nim přidal i lucemburský řetězec Cactus. Organizace EBL také spustila kampaň s názvem „…sans pesticides“ („… bez pesticidů“), jejímž cílem je donutit i ostatní řetězce a hobbymarkety k tomu, aby od prodeje glyfosátu upustily. Kampaň se zatím setkala u široké veřejnosti s velkou pozitivní odezvou, podporují ji dvě třetiny Lucemburčanů.

Související články