poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

BEUC chce harmonizaci autorského práva po celé EU

7.7.2015

Devátého července bude v Evropském parlamentu na pořadu jednání harmonizace autorského práva v Evropské unii. Evropská spotřebitelská organizace BEUC dlouhodobě poukazuje na současné zmatky, které copyright provázejí a způsobují spotřebitelům potíže při nakládání s legálně zakoupeným digitálním obsahem.

BEUC upozorňuje, že evropská direktiva pro používání copyrightu z roku 2001 umožňuje více než dva miliony různých výkladů. To má za následek, že se úroveň ochrany autorských práv v jednotlivých členských státech značně liší.

Kvůli tomu může mít spotřebitel například znesnadněný přístup k online obsahu z jiné než své domovské země, i když za něj poctivě zaplatil. Samozřejmě, jak poukazuje BEUC, může pro ošálení serverů použít VPN či vzdálený přístup, ovšem mezi jednotlivými evropskými státy nepanuje konsenzus, zda je takové jednání legální.

V autorském právu se nevyznají ani odborníci, jako například evropští akademici, vládní úředníci, ale třeba ani samotní držitelé práv a jejich zástupci. Ukazuje to průzkum, který BEUC provedla v jedenácti evropských zemích. Kromě vzdáleného přístupu se v dotazníku ptala třeba na to, zda je legální poprosit známého, aby vyrobil kopii spotřebitelova originálního nosiče, či prodat svou sbírku elektronických knih. Většina respondentů se shodla pouze na tom, že požádat známého o vytvoření kopie je nejspíše nelegální a stejně tak není legální v rodinném videu použít skladbu své oblíbené skupiny a pak ho nahrát na Youtube, jinak mezi nimi shoda příliš nepanovala. BEUC proto volá po harmonizaci a zjednodušení copyrightu a autorských práv k digitálnímu obsahu tak, aby byla pro spotřebitele srozumitelnější a výhodnější.

Například prosazuje výjimku pro použití materiálu chráněného copyrightem pro nekomerční účely, jako je třeba podbarvení rodinného videa hudbou profesionálních umělců. Digitální vlastnictví by také mělo být opravdu vlastnictvím a nikoli jen pronájmem, jako je tomu třeba u e-knih. Spotřebitel by měl mít právo legálně zakoupenou elektronickou knihu prodat dál. BEUC také spotřebiteli přiznává právo vyrobit si záložní kopii filmového či hudebního nosiče pro případ poškození originálu, naopak protipirátské ochrany, známé také pod zkratkou DRM, které toto znemožňují, by postavila mimo zákon.
 

Související články