poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pivo z Oktoberfestu pocházelo z USA

8.7.2015

Pivovarská skupina AB InBev musí v USA odškodnit své zákazníky za klamavou reklamu. Loni na podzim uvedla na trh „speciální“ várku piva Beck, údajně z Oktoberfestu. I když na etiketě byly jako místo původu uvedeny Brémy, bylo pivo ve skutečnosti uvařeno v USA.

Loňskou várku piva Beck Oktoberfest prodával výrobce AB InBev jako prémiové importované pivo. Na obalu bylo uvedeno „Originated in Bremen“, čili „Pochází z Brém“ a název pivovaru byl uveden v němčině. Pivovar, z nějž pivo pocházelo, se ale nachází v americkém státě Missouri.

Podle amerických spotřebitelů se jednalo o jasné klamání zákazníka a na pivovarskou skupinu podali hromadnou žalobu. AB InBev nyní musí zákazníky, kteří si ponechali účtenky, odškodnit 10 centy za každou zakoupenou plechovku či lahev, maximálně však do výše 50 dolarů.

Odškodnění nabízí i zákazníkům bez stvrzenek, zde ale pouze do celkové výše 12 dolarů. Z nových plechovek a lahví piva pak musí zmizet zmínka o tom, že pivo je vyrobeno v Německu.

Server Consumerist informuje, že se nejedná o první hromadnou žalobu podanou na AB InBev. V roce 2014 odškodnila spotřebitele za použití stejného triku u údajně japonského prémiového piva Kirin, které opět pocházelo z Missouri. Konkurenční pivovarská skupina MillerCoors zase vyráběla „australský“ ležák Foster’s v Texasu.

Consumerist dále uvádí, že hlavním důvodem, proč tak pivovary činí, jsou úspory. Je mnohem levnější pivo uvařit v Americe než dovážet přes Atlantik ležáky, které jsou poměrně choulostivé na přepravu. Většina spotřebitelů navíc podle něj rozdíl v chuti nepozná.

Podobným obviněním nedávno čelili i další výrobci alkoholických nápojů, včetně třeba bourbonu Jim Beam. Právníku Scottu Welkovi se nelíbilo, že na etiketě je uváděno „hand-crafted“, čili „ ručně vyráběno“, bourbon byl však vyráběn ve velké likérce na plně mechanizované výrobní lince. V USA je také dobře známý případ likérky MGP Ingredients, která na zakázku vyrábí velké množství whiskey následně prodávané jako limitované edice či ručně vyráběný alkohol z malé domácí likérky.
 

Související články