poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Belgické město se vyhlásilo „Zónou bez TTIP“

14.7.2015

Město St. Gilles se na konci června vyhlásilo zónou bez Transatlantické partnerství pro obchod a investice (TTIP). Nelíbí se mu totiž začlenění kontroverzní arbitrážní komise ISDS, která by měla řešit spory mezi korporacemi a státem.

Belgické město St. Gilles s padesáti tisíci obyvateli leží v těsném sousedství Bruselu, kde 10. července probíhalo desáté kolo vyjednávání o podobě smlouvy TTIP. Na konci června však tamní radnice vydala tiskovou zprávu, že na protest proti začlenění arbitrážní komise ISDS do výsledné podoby smlouvy od TTIP odstupuje a vyhlašuje se zónou bez TTIP. Rozhodnutí o jednostranném odmítnutíí smlouvy schválila i městská rada.

Právně takové prohlášení nic neznamená, jednotlivé oblasti či města nemohou jednostranně vypovědět mezinárodní smlouvu, jakou je TTIP. Člen městské rady St. Gilles Alain Maron ovšem podotýká, že jeho město není osamocené, podobné prohlášení prý vydalo více než 50 dalších belgických měst. Cílem navíc není ani tolik vyhnout se TTIP jako poukázat na jeho negativní dopady na lokální úrovni.

Právě i na města a regiony mohou dopadnout důsledky začlenění arbitrážní komise ISDS do dohody TTIP. Jedná se o komisi, která řeší spory mezi nadnárodními korporacemi a státem, které se týkají zmařených investic. Taková investice však může být zmařena i veřejně prospěšnou politikou na ochranu zdraví či životního prostředí. Pokuty, které ISDS uděluje, pak bývají i v miliardách dolarů.

Proti dohodě TTIP sílí hlasy, které ji odmítají či z ní alespoň chtějí odstranit kontroverzní body, jakými je právě ISDS. Častým argumentem proti TTIP bývá odlišná úroveň ochrany spotřebitele na obou stranách Atlantiku. Americké předpisy pro výrobu kosmetiky a zemědělských produktů jsou také mnohem měkčí, na rozdíl od EU se zde téměř neřeší používání geneticky modifikovaných plodin či endokrinních disruptorů.

Související články