poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Aplikace telefon nezrychlí ani nezvýší výdrž baterie

17.7.2015

Na trhu je spousta aplikací pro chytré telefony, které slibují zvýšení výkonu telefonu či kapacity baterie. Na ně se v červencovém testu zaměřila italská spotřebitelská organizace Altroconsumo. Výsledky byly jednoznačné – aplikace nefungují a ještě svým vývojářům odesílají velké množství dat.

Výsledky z laboratoře mluví jasně. Aplikace zaměřené na výdrž telefonu nijak nemohou neovlivňovat kapacitu baterie. Uživateli sice zobrazují grafy se zářivými výsledky, ty však neodpovídají realitě. Jediným způsobem, jak může taková aplikace zpomalit vybíjení telefonu, je, pokud spotřebiteli poradí, aby si vypnul nepotřebné aplikace či aby si snížil jas a kontrast displeje. K tomu si však není třeba kupovat aplikaci, stačí si přečíst rady na internetu.

Ani účinky „čistících“ aplikací nejsou slavné. Po zahození dočasných souborů a vyčištění paměti RAM nebyl žádný z telefonů výrazně rychlejší, účinky při testech nebyly konzistentní. Podle výsledků z laboratoře i samotné aplikace pro zvýšení výkonu zabírají místo v paměti a mohou tak telefon zpomalovat. To se samozřejmě týká i těch pro zvýšení výdrže baterií.

Ještě větší problém je s přístupem aplikací k osobním datům. Mnoho z testovaných aplikací si vyžádalo přístup k více datům, než potřebovaly pro svou další optimalizaci. Sesbíraná data o uživateli, jeho preferencích a pohybu pak zasílaly svým vývojářům.

Problémy s mobilními aplikacemi, které sbírají data o majiteli telefonu, se vyskytují velmi často. Nedávno jsme upozornili na rakouskou kritiku obchodních podmínek aplikace WhatsApp a jejího špehování a nedostatečné ochrany osobních údajů a zaslaných zpráv. Průzkum amerických vědců zase prokázal, že aplikace pro Android zasílají data o pohybu spotřebitele v průměru každé tři minuty.

Související články