poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V Kalifornii padla pokuta za nadměrné obaly pleťových krémů

20.7.2015

Výrobce kosmetiky a drogerie Procter&Gamble prohrál v Kalifornii soud ohledně používání nadměrných obalů a dvojitého dna u pleťových krémů. Server Consumeristc upozorňuje, že se nejedná o ojedinělý případ.

V nadměrných obalech, tedy takových, do nichž by se vešlo o třetinu více objemu zboží, Procter&Gamble prodával celou řadu pleťové kosmetiky pod značkou Olay. Takový postup byl ale v rozporu s kalifornským právem, výrobce musí tuto praktiku ukončit a ještě navíc zaplatit 85 000 dolarů jako pokutu.

Wall Street Journal píše, že u značky Olay velikost obalu „ospravedlňovala“ spíše cenu než hmotnost či objem výrobku. Uvádí to na příkladu krémů Olay Active Hydrating a Olay Regenerist Luminous. Oba se prodávaly v množství 50 mililitrů, ale třikrát dražší krém Regenerist byl zabalen do dvojnásobně velkého obalu a budil na první pohled dojem, že je ho podstatně více.

Server Consumerist uvádí, že nadměrné obaly jsou u dražších pleťových krémů velmi časté. Zákazník, který platí více, chce mít i pocit, že si kupuje více. Prodejci proto kromě velkých papírových krabic a poloprázdných kelímků používají i dvojitá dna. Díky nim se zdá, že kosmetického přípravku je v balení mnohem více, než ve skutečnosti je. Ukazuje to i na příkladu rozříznutého obalu od pleťového krému Noxzema.

Nadměrným obalům se věnuje i dTest. Letos na jaře spustil kampaň „Neprodávejte vzduch“ zaměřenou na příliš velké obaly, které zákazníkovi slibují daleko více obsahu, než se v nich skutečně nachází. V databázi nadměrných obalů , kterou dTest provozuje již několik let, zdaleka není jen kosmetika. Velice často se v nadměrných obalech prodávají i potraviny, potravinové doplňky či dětské hračky.
 

Související články