poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V jídelních lístcích v USA budou i kalorické hodnoty

21.7.2015

V restauracích, bistrech a provozovnách rychlého občerstvení v USA přibydou v jídelních lístcích i údaje o kalorických hodnotách nabízených pokrmů. Předpis vládní agentury Food and Drug Administration (FDA) by měl být závazný od prosince 2016. Informuje o tom server Consumerist.

Nařízení, které dává provozovatelům restauračních zařízení za povinnost v jídelníčku uvádět i kalorickou hodnotu nabízeného jídla, je v USA plánováno již delší dobu. Nyní FDA schválila odložení jeho vstupu v účinnost na 1. prosince 2016. Původní plán požadoval, aby kalorie do jídelníčků přibyly již v prosinci 2015, FDA ovšem vyslechla argumenty provozovatelů pro odložení. Stále je třeba doladit software, který by počítal kalorické hodnoty jídel, a doškolit zaměstnance, aby s ním uměli zacházet.

Předpis se týká veškerých provozoven, které prodávají vlastnoručně připravené jídlo, ať studené, či teplé. Informace by měly přibýt i u výdejních automatů prodávajících nebalené potraviny. Kromě kalorické hodnoty by také měly jídelníčky obsahovat zmínku o tom, e doporučená denní hodnota příjmu činí 2000 kalorií, ovšem v závislosti na osobních dispozicích.

Spotřebitelské organizace se často snaží o zpřesnění a doplnění informací o potravinách tam, kde dosud chybí. V Evropském Parlamentu se například na podnět spotřebitelské organizace BEUC řešilo uvádění kalorických hodnot i na etiketách alkoholických nápojů.

Úspěch pak slavila kampaň „Where is my meat from?“, která chtěla přesnější označení původu u masa a masných produktů. K místu porážky a zpracování tak zatím na neporcovaném mase přibyly i údaje o místě chovu. Návrh na zavedení shodného označení i u masných produktů zatím čeká na přijetí. Nedávná změna v Evropské unii také uložila provozovatelům restaurací povinnost v jídelním lístku upozorňovat na přítomnost alergenů.
 

Související články