poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bankovní transakce by se měly zrychlit

22.7.2015

Americká vládní agentura Consumers Financial Protection Bureau (CFPB) chce v USA zrychlení online plateb a transakcí kartou. Zároveň ale chce, aby takové rychlé transakce byly stále bezpečné a co nejodolnější vůči možnému zneužití. Informuje o tom server Consumerist.

Při platbě kartou přes internet, klasickým převodem či speciálním internetovým šekem může trvat i několik dní než peníze dorazí od odesílatele k příjemci. Přitom současná technologie umožňuje, aby transakce proběhla už do několika sekund. Agentura CFPB proto chce, aby banky transakční proces co nejvíce urychlily. Vydala proto nový seznam pravidel a doporučení pro banky, podle nichž by se měly řídit při zavádění rychlejší transakcí. Nový soupis pravidel si také klade za cíl chránit klienty bank před riziky rychlých transakcí.

Pomalé transakce sice na jednu stranu zmenšují riziko při chybně zadané platbě či při zneužití účtu, na druhou stranu jich ale některé banky i zneužívají. V situaci, kdy klient zadá více příkazů, jimiž ve výsledku přečerpá svůj účet, mívají banky ve zvyku tyto platby vystavovat od největší k nejmenší bez ohledu na pořadí, v nichž je spotřebitel zadal. Za každý příkaz, jímž jde spotřebitel do mínusu, pak účtují pokutu a v případě, že nejvyšší platba odchází první, spotřebiteli je naúčtováno více pokut, než kdyby platby odcházely tak, jak jsou zadány.

Klíč ke kvalitnímu zabezpečení leží podle CFPB v autorizaci. Banky by měly uživateli umožnit nastavit si dobu, po níž je vygenerovaný autorizační kód platný, jak velké částky je rychlou platbou možné odesílat či na jaké účty. Odebrání autorizace pro platbu by také mělo být snazší, stejně tak i zrušení platby.

Citlivé údaje, jakými jsou ty platební, bývají mezi internetovými podvodníky těmi nejžádanějšími. Proto je dobré si je co nejlépe chránit a nikdy je nikomu nesdělovat. Ani pokud se vydává za pracovníka banky. Administrátor elektronického bankovnictví, policista ani státní kontrola nikdy takovéto údaje nevyžadují. Platí to i pro tzv. phishingové útoky, které probíhají přes e-mail. Telefonické podobě, která je v České republice vzácnější, se říká vishing.
 

Související články