poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Britští lékaři chtějí zavedení daně na sladké nápoje

23.7.2015

Obyvatelé Británie tloustnou. Hrozí, že v roce 2030 bude mít až třetina z nich problémy s obezitou. Asociace britských lékařů (BMA) proto chce, aby v zemi byla zavedena daň na sladké limonády. Ke stejnému kroku už dříve přistoupilo Mexiko, kde spotřeba sladkých nápojů po zavedení daně klesla o 12 %. 

Podle zprávy BMA stojí nezdravé stravování Britů veřejné zdravotnictví ročně až šest miliard. Nezdravá strava přitom způsobuje větší škody než alkohol, kouření či nedostatek pohybu.

Nejrozšířenějším nešvarem je v Británii pití sladkých nápojů, které mají vysoký obsah cukru,mnoho kalorií a nevalné zbylé výživové hodnoty. j. BMA říká, že zavedení dvacetiprocentní daně na limonády a slazené nápoje by mohlo pomoci rozpočtu ušetřit a zároveň Britům dopomoci k tomu, aby se stravovali zdravěji. Zavedení daně by podle jejích odhadů mohlo snížit počet obézních obyvatel až o 180 tisíc.

Obezita je v Británii velkou hrozbou. Podle současných prognóz BMA hrozí, že v roce 2030 bude obézní každý třetí Brit. Přitom jsou s nadváhou spojena značná zdravotní rizika, například cukrovka či nemoci srdce a krevního oběhu.

Problém je také v tom, že v britských domácnostech, zvláště těch s nižším příjmem, se konzumuje příliš málo ovoce a zeleniny. Vybraná daň by tak mohla sloužit k dotování jejich ceny, která od roku 2008 stoupla o více než 30 %.

Zpráva BMA kritizuje vládu za to, že při vyjednávání nutriční politiky dává v rámci takzvané politiky partnerství mezi soukromým a veřejným sektorem příliš velký prostor výrobcům potravin. Z takového přístupu totiž podle BMA profitují jenom výrobci, kteří svoji účast na tvorbě politiky mohou použít pro svou propagaci a budování značky.

V Mexiku byla daň na sladké nápoje, jako jsou limonády, energetické drinky, ledové kávy či doslazované džusy, zavedena v roce 2014 a již po prvním roce své existence slavila úspěchy. Spotřeba sladkých nápojů mezi Mexičany klesla o 12 %, nejvíce pak právě mezi skupinami s nejnižšími příjmy. Místní spotřebitelská organizace El Poder del Consumador a její spřízněná zdravotnická organizace Alianza del Salud považují zavedení daně za svůj velký úspěch, ovšem stále je co napravovat. Mexičané jsou totiž stále národem s největší spotřebou slazených limonád na jednotlivce z celého světa.
 

Související články