poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Za nadměrné obaly může v e-shopech počítač i bezpečnostní předpisy

24.7.2015

I obal může přijít zabalený v nadměrném obalu. Přesvědčil se o tom americký spotřebitelský server Consumerist. Jednomu z jeho čtenářů přišla objednaná role bublinkové fólie v obří krabici, která byla ještě navíc vystlaná hrubým papírem. Zástupci prodejce se ovšem hájí, že i takový zdánlivě nesmyslný obal má své opodstatnění. Většinou je na vině počítač řídící balicí linku či bezpečnostní předpisy.

Server Consumerist se na svých stránkách dlouhodobě věnuje problematice takzvaného „stupid shipping gang“, volně přeloženo jako „tupci z balicí linky“. V minulosti objevil excesy jako 90 iPadů odeslaných v 90 velkých balících, dlouhé tenké pero v širokém balíčku či papírový kupón zaslaný v prázdné krabici. Naposledy pak e-shopy „zazářily“ rolí bublinkové fólie v krabici vystlané hrubým balicím papírem.

Většina takových zdánlivě zbytečných obalů má ovšem podle provozovatelů balicích linek opodstatnění. Balicí linky jsou řízené počítačem, který počítá hlavně s velkými nákupy, malé obaly proto často nebývají k dispozici. I kdyby byly, propadávaly by skrz pás složený z otáčivých tyčí. Také přepravci přijímají zásilky až od určité velikosti – miniaturní balíček, v němž jsou například prstýnky, by se mohl velice snadno ztratit či někam zapadnout.

Rovněž velikost krabice určuje počítač. Například u dlouhého pera vyhodnotí, že je bezpečnější ho poslat v delší a zbytečně široké krabici než ho dát uhlopříčně do menší a riskovat jeho poškození.

Zdánlivě nesmyslná zásilka iPhonů má také vysvětlení. Logisticky je sice jednodušší přepravit jednu velkou bednu, problém by však mohl nastat při reklamaci, pokud by počet objednaného zboží neseděl. Proto je zvláště u dražšího zboží pro přepravce lepší každému jednotlivému kusu přiřadit unikátní číslo a zabalit ho zvlášť. Zásilka se pak lépe sleduje a odpadá dohadování se se zákazníkem, kolik kusů bylo v krabici.

I nadměrný obal bublinkové fólie uměl prodejce odůvodnit. Na balík jsou kladeny určité bezpečnostní nároky, balení musí být schopné odolat určité síle – například pokud by na něj někdo omylem šlápl. Papírem byl proto v krabici vyplněn prázdný prostor, aby ji utěsnil a zpevnil. Krabice byla nutná, jelikož fólie nebyla v obalu a nebylo tudíž možné ji kvůli možnému poškození poslat jen tak. Consumerist takové vysvětlení přijímá. Redaktory by ovšem zajímalo, zda když objednají balicí papír, dorazí tento zabalený v bublinkové fólii.

U kupónu uznává prodejce chybu, ovšem zapříčinil ji počítač. Jednalo o dárek ke zboží, které bylo možné zaslat v originální zalepené krabici, na níž byl pouze nalepen štítek a adresou příjemce. Počítač tedy vyhodnotil, že pro dárek je třeba přidat ještě jednu menší krabici. Daleko praktičtější by však bylo ho odeslat obálkou či e-mailem.

Související články