poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Consumentenbond versus Android: Aktualizujte!

27.7.2015

84 % chytrých telefonů se systémem Android prodaných v posledních dvou letech běží na zastaralé verzi operačního systému, jehož aktualizace je mnohdy nemožná. Tato praxe se nelíbí nizozemské spotřebitelské organizaci Consumentenbond. Spouští proto kampaň „Update!“, která si klade za cíl zvýšit povědomí o problému mezi spotřebiteli a donutit výrobce k jednání.

Průzkum Consumentenbond prokázal, že 84 % chytrých telefonů s operačním systémem Android běží na starší verzi systému než je verze číslo 5, téměř polovina pak funguje na verzi 4.3 či ještě starší. S aktualizací je velký problém, každý konkrétní model vyžaduje specifickou verzi ušitou jemu na míru a ta velmi často chybí či ji výrobce vůbec neplánuje vyvíjet.

Běžný uživatel podle Consumentenbond rozdíl nepozná, telefon funguje, internet běží, e-maily se odesílají. Problém je ovšem v tom, že Android ve verzi 4.3 a nižší je snadno napadnutelný. Díky trhlinám v zabezpečení dokonce hrozí, že napadený telefon může podvodník na dálku ovládnout. Přesto jsou však telefony s Androidem 4.3, pro něž aktualizace nebyla a nebude vyvinuta, stále na pultech prodejen.

Consumentenbond se podívala na to, jak jsou na tom jednotlivé značky s vývojem aktualizací operačního systému. Jediným premiantem v testu byla značka Motorola, u níž i nejstarší otestovaný model měl k dispozici alespoň aktualizaci na verzi 4.4. Naopak u telefonů Huawei se nepodařilo najít aktualizace na verzi 5 ani pro jediný z 23 testovaných telefonů a verzi 4.4 podporovalo pouze 39 % přístrojů. Ostatní značky pak většinou vyvíjí aktualizace pro své nejdražší modely, ty levnější však zanedbávají. Pak vznikají zdánlivě paradoxní situace, kdy například na starší model HTC One lze bez problémů sehnat aktualizaci na nejnovější verzi, majitelé novějšího modelu HTC One Mini však mají smůlu.

Consumentenbond konstatuje, že u většiny chytrých telefonů výrobci počítají s jedenapůlročním, maximálně dvouletým cyklem aktualizací. Pro starší telefony bývají vyvíjeny velmi vzácně, většinou pouze pro „vlajkové lodi“, jako je třeba Samsung Galaxy S.

Mezi běžnými spotřebiteli je pouze malé povědomí o rizicích neaktualizovaného systému na chytrých telefonech, a to si Consumentenbond klade za cíl ve své kampani „Update!“ změnit. Spotřebitelé by podle něj měli vědět, jak dlouho bude jimi zakoupený typ telefonu výrobcem podporován a jak často mají čekat aktualizace. Výrobci by podle něj také měli být aktivnější v informování spotřebitelů, ideálně by pak měli prodloužit i cyklus aktualizací.

V současné situaci Consumentenbond uživatelům, kteří mají na svém telefonu Android 4.3 či starší a neočekávají vydání aktualizace, radí , aby si z obchodu stáhli prohlížeč Mozilla Firefox či Chrome a nastavili si je jako výchozí. Oba dva jsou totiž mnohem bezpečnější než základní prohlížeč instalovaný ve staré verzi Androidu. Uživatelé by se také rozhodně měli vyhnout stahování podezřelých aplikací typu „Roztomilé tapety se psem“ od čínských vývojářů.

Spotřebitelé by se neměli nechat zmást ani systémovou hláškou „Byla nainstalována nejnovější verze operačního systému“. Nejnovější verze Androidu pro jejich telefon ještě zdaleka nemusí být tou nejaktuálnější vyvinutou. Vždy je proto lepší zkontrolovat si svou verzi v nastavení telefonu.

Kampaň, kterou Consumentenbond spustila začátkem července, slaví u spotřebitelů úspěch. Za prvních deset dní získalo „Update!“ na internetu deset tisíc podporovatelů. 

Související články