poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Přípravky na hubnutí obsahující DNP jsou nebezpečné

30.7.2015

Mnoho spotřebitelů, kteří touží zhubnout, podléhá lákání přípravků, jež by jim měly se snižováním hmotnosti pomoci. Britská vládní agentura Food Standart Agency (FSA) na konci července letošního roku vydala varování před přípravky, které obsahují nebezpečnou látku známou pod zkratkou DNP.

Chemické látce 2,4-dinithrofenolu, známé také pod zkratkou DNP, bývají připisovány zázračné účinky na růst svalové hmoty a je rovněž považována za spolehlivého zabijáka tuku. Její prodejci však již méně mluví o tom, že tato látka je pro lidský organismus vysoce toxická.

Mezi vedlejší účinky DNP patří nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, závratě, nepravidelný tep a potíže s dýcháním. Dlouhodobé požívání nižších dávek DNP může vést k šedému zákalu a nemocem srdce a nervové soustavy. Požití vysoké dávky pak může způsobit i ztrátu vědomí, na svědomí má DNP i několik úmrtí. Neexistuje žádná bezpečná dávka, DNP škodí i v malém množství.

FSA proto spustila na konci letošního července kampaň s hashtagem #DNPKills, která si klade za cíl zvýšit informovanost o problematice nebezpečných látek v přípravcích na hubnutí mezi spotřebiteli. Kromě osvěty mohou spotřebitelé také nahlásit prodejce nebezpečných přípravků.

Ještě větší riziko než samotné užívání DNP přináší jeho míchání s dalšími látkami, kterého se někteří spotřebitelé dopouštějí při honu za ideální pilulkou. U doplňků stravy z obchodů se zdravou výživou či z internetu často chybí složení a spotřebitel netuší, co přesně užívá a jakému nebezpečí se vystavuje. Někteří také užívají tablety pro těžce obézní, ačkoli se jedná o lék na předpis, jehož užívání by mělo být konzultováno s lékařem. Vedlejší účinky takových léků bývají nezanedbatelné.

Neúčinnými či škodlivými doplňky stravy se vládní agentury i spotřebitelské organizace zabývají velmi často. Nejčastěji bývají problémové ty určené pro růst svalů či úbytek hmotnosti. V minulosti se však vyskytly i doplňky, které měly pomoci léčit vady řeči či dokonce autismus. Ani ty však nefungovaly.

Dobré není ani spoléhat na zázračné diety z internetu či populárně-naučné literatury, vždy je lepší poradit se se svým lékařem, jaký program je pro konkrétního spotřebitele vhodný. Žádný přípravek také nebude hubnout za spotřebitele, vždy je nutná vyvážená strava a pohyb.
 

Související články