poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před bělidly vydávanými za všelék

31.7.2015

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala varování před užíváním roztoků oxidu chloričitého, známých pod názvy Mineral Miracle Solution (MMS) a Chlor Dioxide Solution (CDS). Jejich propagátoři jim připisují zázračné léčivé účinky, ve skutečnosti se však jedná o životu nebezpečné látky, které hrozí poleptáním zažívacího traktu.

Základna příznivců CDS a MMS se v České republice soustředí na Facebooku ve skupinách s tématikou alternativní medicíny. Známá je zvláště skupina Užíváme CDS vedená brněnským fotografem Otou Nepilým.

Podle příznivců CDS/MMS roztok oxidu chloričitého podávaný v tobolkách, přidávaný do lázně či v klystýru léčí téměř všechny známé nemoci, od banálního nachlazení až po rakovinu či AIDS. Údajně by měl hubit patogenní bakterie a parazity, kteří tyto nemoci způsobují.

Problém ovšem spočívá v tom, že chloritan sodný, jenž slouží k výrobě oxidu chloričitého, je podle SZPI silné oxidační činidlo, které hubí kromě patogenních bakterií i ty prospěšné a navíc může velmi snadno popálit žaludeční stěnu či celý zažívací trakt, to samé pak platí pro vnitřní použití oxidu chloričitého. Užívání obou látek může způsobit křeče, průjem, zvracení, vést může až k selhání ledvin. Jakékoliv potíže či bolesti však příznivci CDS/MMS označují pouze za projevy toho, že se tělo uzdravuje.

Prodej CDS či MMS jakožto potravinového doplňku je v Evropě i USA zakázán. Mnohé vládní agentury, například v Polsku, Belgii či Velké Británii, již spotřebitele varovaly před neúčinným a životu nebezpečným přípravkem.

Zákaz prodeje někteří z příznivců obcházejí tak, že prodávají přísady pro výrobu CDS/MMS zvlášť, například jako bazénovou chemii či bělidlo. Spotřebitelům ovšem nabízí i videa s návodem, jak si z jednotlivých látek podomácku připravit silný roztok oxidu chloričitého.

V USA se pak příznivci MMS snaží skrýt pod náboženskou výjimku. Vynálezce a propagátor MMS Jim Humble založil Genesis II Church of Health and Healing a sám se prohlásil za biskupa této církve. Hlavní náplní internetových stránek této náboženské organizace je ovšem prodej MMS.

Užívání CDS/MMS už má na svědomí jednu prokazatelnou oběť – ženu, která ho na dovolené požila jako prevenci proti malárii a do 12 hodin zemřela na selhání ledvin. Z českého prostředí jsou spíše známé případy, kdy vážně nemocní kvůli CDS/MMS zanedbávají skutečnou léčbu, což může mít stejně fatální následky.
 

Související články