poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Získat údaje z bezkontaktní karty je snadné, ovšem jen na krátkou vzdálenost

4.8.2015

Zkopírovat citlivé údaje z bezkontaktní platební karty je snadné a stačí k tomu legálně zakoupená čtečka a dešifrovací software, varují britská spotřebitelská organizace Which? a francouzská UFC Que Choisir. Získat číslo a datum expirace karty je však za pomoci běžného zařízení možné jen na vzdálenost několika centimetrů.

Pomocí nejlevnější čtečky jde z bezkontaktních karet snadno získat většinu důležitých platebních údajů. Po přiložení čtečky, kterou lze legálně zakoupit na internetu, do vzdálenosti několika centimetrů od karty je možné získat číslo a datum expirace. Britským výzkumníkům se ovšem takto nepodařilo získat jméno držitele karty a třímístný kód CVV, který se nachází nazadní straně karty. Ani jeden z údajů totiž není nahraný v čipu.

Třímístný číselný kód ovšem není obzvlášť těžké prolomit, stačí méně než tisíc pokusů. Mnoho britských e-shopů ho ani nevyžaduje. Při platbě odcizenými údaji na e-shopu pak stačilo zadat falešné jméno a adresu. Bez jakéhokoliv ověřování takovou platbu přijaly i největší zavedené e-shopy.

V Británii je sice limit pro platbu bezkontaktní kartou 20 liber, ten však neplatí při platbě přes internet. Which? se tak na „odcizené“ údaje podařilo objednat i televizi za 3000 liber, čili necelých 114 tisíc korun.

UFC pak upozorňuje, že zcela bezpečná není ani samotná platba prostřednictvím bezkontaktního terminálu. I během ní může podvodník za pomoci nepříliš složitého zařízení zachytit přenášené informace. Touto technikou se opět dá získat číslo karty a její expirace. Zařízení, které signál zachytává, ovšem musí také být umístěno do několika centimetrů od čtečky.

Na to, aby zloděj získal platební údaje na větší dálku, by potřeboval mnohem komplikovanější a dražší zařízení v ceně přibližně 3000 euro. I takové zařízení však vzdálenost prodlouží na pouhý metr a půl. Navíc i podle statistik Which? v případě prokázaného zneužití karty banky spotřebiteli odcizenou částku vrací.

V České republice jsou případy zneužití údajů z bezkontaktních platebních karet velmi vzácné, například v roce 2013 se to týkalo pouze 0,04 % celkového obratu pletb kartou, podvodné transakce umí banky rozpoznat a zastavit.
 

Související články