poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Hackeři mohou na dálku ovládnout „chytré“ automobily

10.8.2015

Hackerské útoky se dnes netýkají jen počítačů či chytrých telefonů, napadnout je možné cokoliv, co je připojené k internetu. Jak si na vlastní kůži vyzkoušel redaktor serveru Wired, týká se to i aut. Hackeři mohou napadnout prakticky veškeré funkční prvky auta, od rádia až po brzdný systém.

Redaktor serveru Wired Andy Greenberg se jako dobrovolník zúčastnil pokusu dvou předních hackerů Charlieho Milera a Chrise Valaseka. Za volantem Jeepu Cherokee z roku 2014 si vyzkoušel, jak by mohl vypadat takový hackerský útok na nezabezpečený automobil.

Hackeři si s automobilem mohli na dálku dělat, co se jim zlíbilo. Začali relativně neškodnými triky typu přeladění rádia či spuštění klimatizace naplno, nezůstali však jen u nich. Cestu dál znepříjemňovali spuštěním ostřikovačů či zobrazením své fotografie na navigaci. Poté, co v provozu na americké dálnici testovanému automobilu v plné rychlosti kompletně odpojili převodovku, požádal je redaktor, aby experiment raději ukončili.

Na testovacím okruhu pak hackeři předvedli, jak je snadné přes wi-fi zavařit motor v nízkých rychlostech, případně ovládat či zcela odpojit brzdy. Umožnuje jim to nový palubní počítač Uconnect, který automobily z koncernu Fiat Chrysler funkčností prakticky mění ve smartphone – umožňuje volání, nabízí i wi-fi hotspot.

I před zavedením Uconnectu bylo možné napadnout elektroniku v automobilu, bylo však nutné se fyzicky dostat k diagnostickému portu a připojit k němu své zařízení. Podle Millera a Valaseka se nedostatečné zabezpečení týká veškerých automobilů vybavených Uconnectem vyrobených od roku 2013 až do začátku letošního roku. Celkově se jedná přibližně o 471 000 vozů.

Fiat Chrysler už přislíbil, že co nejdříve zveřejní bezpečnostní záplatu, která by takovému napadení měla zabránit. Problém ovšem tkví v tom, že tato se do palubního počítače nestáhne automaticky, majitel vozu si ji musí stáhnout na flash disk a teprve z něj ji nainstalovat. Druhou možností je pak návštěva autorizovaného servisu. Redakce Wired se proto obává, že záplatu si pořídí pouze minimum řidičů.

Miller s Valasekem také plánují zveřejnit kód, s jehož pomocí vůz ovládli, na blížící se konferenci hackerů Black Hat Talks. Do zahájení konference odmítají odtajnit, přes jaký prvek v zabezpečení Uconnect napadli. Ačkoli doposud s Fiatem spolupracovali, jeho přístup k bezpečnosti vozů považují za nezodpovědný a chtějí ho tímto donutit k rychlejšímu jednání a napravení bezpečnostních děr.
 

Související články