poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Papírové sáčky mohou obsahovat karcinogenní látky, do potravin je však neuvolňují

14.8.2015

Test německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest (SW) prokázal, že potištěné papírové sáčky a tašky mohou obsahovat potenciálně rakovinotvorné aromatické minerální oleje a nasycené uhlovodíky. Podezření na to, že by se ze sáčků mohly uvolňovat do vložených potravin, se ovšem nepotvrdilo.

Německá spotřebitelská organizace zaměřila jeden z testů z červencového vydání časopisu „test“ na potištěné papírové sáčky či tašky, které mají v oblibě například pekařství. Zajímalo ji, jakými barvami jsou potištěny, jelikož klasický inkoust bývá často vyráběn z ropných minerálních olejů a tyto látky mohou být karcinogenní.

Testování se zaměřilo zvláště na aromatické minerální oleje (MOAH) a nasycené uhlovodíky (MOSH), jejichž karcinogennost ještě není zcela potvrzena, a primární aromatické aminy, u nichž už je prokazatelná.

Výsledky testu nepotvrdily, že by tašky a sáčky obsahovaly škodlivé aminy. Veškeré potištěné sáčky ovšem obsahovaly MOSH, přibližně každý čtvrtý pak i MOAH.

SW kritizuje, že v Evropě zatím neexistuje žádné omezení či legislativa, která by určovala maximální povolené množství MOSH či MOAH v obalech potravin. Německo takový zákon sice plánuje, týkat se však má pouze obalů z recyklovaného papíru. SWpodotýká, že ve třech případech obsah škodlivých látek v sáčcích či taškách přesahoval limity, které by tento zákon stanovil.

Laboratorní pokus ovšem prokázal, že nehrozí, aby škodlivé látky pronikly do pečiva. Pracovníci zkusili při pokojové teplotě uložit pečivo s vysokým obsahem tuku, který obě látky váže ,na 24 hodin do pytlíků, jež obsahovaly minerální uhlovodíky či oleje. Ani do croissantů, ani do kaiserek neproniklo ani stopové množství, i když i po skončení experimentu byly stopy potenciálně karcinogenních látek v sáčcích stále měřitelné.
 

Související články