poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Američtí spotřebitelé si stěžují na dobíjecí kabely k iPhonům

19.8.2015

Američtí uživatelé iPhonů si dlouhodobě stěžují na nízkou kvalitu a životnost nabíjecích kabelů Lightning, u nichž navíc společnost Apple neuznává záruku. Internetový server Consumerist se pozastavuje nad neefektivitou stížností.

Kabely Lightening debutovaly s uvedením přístroje iPhone 5 na trh. Mezi uživateli mají velmi špatnou pověst, často se lámou, praskají či loupají. Velmi často tyto kabely nevydrží ani dva roky, které jsou většinou brány jako životní cyklus přístroje. Apple však na kabely neposkytuje záruku a nepovažuje je za součást chytrého telefonu.

Internet je plný negativních recenzí či peticí za nahrazení nekvalitního kabelu za odolnější. Objevily se i hromadné žaloby, ty však podle serveru Consumerist nemají šanci na vyřešení případu před ukončením životního cyklu produktu.

Autoři na spotřebitelském serveru Consumerist se ovšem domnívají, že většina stěžovatelů přehlíží nejjednodušší a nejefektivnější způsob jak podat oficiální stížnost. Zatímco například blogových příspěvků s negativním hodnocením kabelu Lightening je plná mikroblogovací platforma Tumbler, k Consumer Products Safety Commission (CPSC), vládní agentuře, která má na starosti kvalitu a bezpečnost prodávaného zboží, zatím dorazilo jen šest stížností.

Přitom podat stížnost k CPSC není nic složitého, stačí vyplnit online formulář, což zabere okolo pěti minut. Při řešení zákaznických stížností bývá CPSC také efektivnější než soudy. Podle Consumeristu by případ nekvalitních dobíjecích kabelů ideálně zapadal do kampaně CPSC SaferProducts, která monitoruje potenciálně nebezpečné výrobky. CPSC také může nařídit jejich stažení z trhu.

V poslední době se produktů společnosti Apple dotkla i kauza ukončení podpory staré aplikace pro Youtube. Přechod na novou je u Apple však pořád snazší než například u chytrých televizí, kde spotřebitel nemůže jakkoliv zasáhnout do instalovaného softwaru. Rovněž můžeme zmínit i případ chytrých hodinek Apple Watch, které měly problém „uzamknout se“ na rukou zákazníků s potetovaným předloktím

Související články