poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Anonymita internetu napomáhá přejídání

17.8.2015

Studie výzkumníků z Torontské univerzity ukazuje, že pizza objednávaná online bývá dražší a kaloričtější než ta zakoupená v restauraci. Mohou za to hlavně preference zákazníků, kteří si pizzu ochucenou například patnácti přísadami místo klasických tří až čtyř objednají spíše „neviděni a neslyšeni“ z domova než u číšníka.

Pizza, která je objednaná přes internet, bývá v průměru o 4 % kaloričtější než ta objednaná po telefonu či zakoupená přímo v restauraci. Speciální požadavky jako míchání více různých druhů základu či dvojité až trojité množství ingrediencí jsou pak na internetu častější až o 14 %.

Podle výzkumníků nezdravé pizzy s patnácti a více přísadami slaví na internetu úspěch ze stejného důvodu jako pornografie či erotická literatura typu Padesáti odstínů šedi. Při objednání přes internet není spotřebitel viděn a slyšen, není zde kontakt s prodávajícím či operátorem, který by zákazníka mohl soudit skrze jeho objednávku. Na internetu zkrátka chybí jakýkoliv tlak společnosti a nikdo tu neřeší zaběhnuté normy.

Výzkumníci si také všimli, že při online prodeji nebyli zákazníci do ničeho tlačeni. Stránky pizzerií byly většinou fádní, objednávací menu bylo spíše prostým seznamem ingrediencí, který se příliš nelišil od restauračního menu. Problém nebyl ani ve složitosti objednávání po telefonu, rozhodovala pouze přítomnost lidského faktoru.

Popularitě se na internetu netěší jen nezdravá pizza. Jak podotýká server Consumerist, virální popularitu získaly mnohé přehnaně kalorické pokrmy. Zvláště oblíbeným trikem je přidat do obvyklé položky v menu slaninu v množství větším než malém, objevují se například burgery s librou slaniny. Případně vyrobit oblíbenou pochutinu se slaninovou příchutí, třeba pizzu se slaninovým těstem. Populární je i možnost objednání obří porce či reportáže ze soutěží jedlíků.

Spotřebitelské organizace ve světě se snaží o propagaci opaku, tedy přimět spotřebitele ke konzumaci více ovoce či zeleniny. To si například dala za cíl celosvětová spotřebitelská organizace Consumers International v rámci letošního Dne práv spotřebitelů. Asociace britských lékařů zase chce zavedení daně na sladké limonády. Vybrané peníze by pak mohly sloužit k dotování cen ovoce a zeleniny. 

Související články