poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Blokování nevyžádaných hovorů slibují agresivní telemarketéři i nová aplikace

21.8.2015

Zatímco se v Británii možnost blokování nevyžádaných hovorů stala předmětem telemarketingu, americká soutěž o nejúčinnější blokátor automatizovaných hovorů zná vítěze. Informují o tom britská spotřebitelská organizace Which? a internetový server Consumerist.

Společnost Point One Marketing (POM), známá též pod názvem Stop the Calls, jež spotřebitelům nabízela vyřazení z marketingových databází a zařízení pro blokaci nevyžádaných hovorů, se sama dopouštěla těch prodejních praktik, před kterými slibovala spotřebitele chránit.

Telemarketéři POM neuznávali „ne“ jako odpověď. Odmítali spotřebitele vyřadit ze své databáze, pokud si nepřáli být kontaktováni s další nabídkou. Naopak, pokud spotřebitel nabídku odmítl, mohl počítat s telefonátem od POM několikrát denně. Prodejci také používali nepřiměřeného nátlaku, v jednom případě dokonce vylákali ze seniorky se sníženou rozlišovací schopností její údaje o platební kartě.

Za porušení zákona o elektronické komunikaci dostala společnost POM pokutu ve výši 50 tisíc liber. Which? také britské spotřebitele varuje před telefonickými nabídkami blokování či filtrace nevyžádaných hovorů. Často totiž bývají neefektivní, někdy pak nefungují vůbec. Přitom britští spotřebitelé mají možnost nechat se zdarma zapsat na seznamy vládních agentur Ofcom a Telephone Preference Service (TPS). Zapsání na první seznam by mělo řešit problém s takzvanými „tichými hovory “, TPS by pak měl řešit nevyžádané obchodní nabídky.

Zefektivnit boj proti nevyžádaným hovorům se naopak podařilo ve Spojených státech. Zdejší Federal Trade Comission (FTC) vypsala soutěž, jejímž cílem bylo vyvinout co nejúčinnější zařízení chránící před automatizovanými robotelefonáty. Vítězem se stala aplikace Robokiller, která funguje na principu otisku hlasu. Příchozí telefonát je srovnán s databází existujících robotelefonátů. Pokud některému ze vzorků odpovídá, je zablokován a odeslán do „SpamBoxu“, databáze nevyžádaných hovorů. Uživatel navíc může databázi libovolně a jednoduše rozšiřovat, nemělo by tak hrozit, že ho bude obtěžovat víckrát než jednou. Vývojáři aplikace Robokiller kromě ocenění od FTC obdrželi i odměnu ve výši 25 tisíc dolarů.
 

Související články