poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Američtí spotřebitelé zanedbávají hygienu kontaktních čoček

1.9.2015

Drtivá většina amerických uživatelů kontaktních čoček nedodržuje základní pravidla pro zacházení s čočkami a jejich hygienu. Ukazuje to studie Centra pro kontrolu a prevenci chorob (Center for Disease Control and Prevention - CDC). Nevhodné zacházení s kontaktními čočkami a nedostatečná hygiena mohou způsobovat záněty spojivek, v krajním případě mohou vést i k trvalému poškození zraku.

Spaní, koupání či sprchování s čočkami, jejich uchovávání ve sklenici vody či ředění nového elektrolytického roztoku použitým, to vše se v průzkumu CDC vyskytuje často. Opakujícím se „hříchem“ je i manipulace s čočkou neumytýma rukama. Podle studie CDC porušuje základní pravidla používání kontaktních čoček všech 41 milionů jejich uživatelů v USA, 99 % z nich je pak ohroženo oční infekcí.

Server USA Today uvádí případ sochaře Chada Groeschena, který po týdenním nepřetržitém nošení kontaktních čoček oslepl na levé oko a nyní ho čeká transplantace rohovky. Spaní s čočkami mu přišlo zcela bezpečné, protože jeho konkrétní model se jmenoval „Day&Night“. Nejčastějšími důsledky, které s sebou zanedbání péče o čočky nese, jsou ale podráždění očí či zánět spojivek.

Podle CDC vychází nedostatečná péče o čočky nejen z neznalosti, ale i ze šetření na nepravém místě. Příkladem toho je uchovávání čoček v použitém roztoku, který byl pouze mírně zředěn čerstvou dávkou. Takový roztok nemá zdaleka takové antibakteriální účinky jako neředěný. Někteří spotřebitelé používají i prošlý roztok či užívají pár jednorázových čoček vícekrát. Také pouzdro na čočky by měl uživatel obměňovat nejméně jednou za tři měsíce.

Problémy s pomůckami pro zrak se netýkají jen kontaktních čoček. Nedávno jsme přinesli zprávy o průzkumu belgické spotřebitelské organizace Test-Achats, která zjistila, že v málokteré optice dokáží zákazníkovi správně poradit při výběru skel. Naopak, ve většině se mu snaží prodat některé z dražších skel, bez ohledu na jejich vhodnost.
 

Související články