poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ekologický certifikát na mycím prostředku nemusí nic znamenat

2.9.2015

Výrobci se často a rádi chlubí různými certifikáty, ať už se jedná o potvrzení kvality, chuti či ekologičnosti. Právě ekologické certifikáty či loga na mycích prostředcích kritizuje francouzská spotřebitelská organizace Que Choisir. Označení Modrou planetou, které uděluje Mezinárodní organizace výrobců mýdel a čisticích prostředků (AISE), je podle ní bezvýznamné.

Značku Modré planety uděluje organizace AISE výrobkům, jejichž výroba je ekologická. Výrobce by měl při produkci čisticích prostředků jít nad rámec zákona. Skutečnost však podle Que Choisir ukazuje, že tomu tak není.

Pravidla pro udělení loga Modré planety jsou velmi nejasná, navíc AISE je organizací sdružující velké výrobce kosmetických a drogistických potřeb. Chybí tedy jakákoliv nezávislá kontrola nad tím, jak a komu je logo uděleno. V některých případech bývá uděleno i výrobkům, které kritéria ekologičnosti rozhodně nesplňují.

Například tablety do myčky Finish Pure Power kromě označení Modrou planetou ještě nesou slogan „Nové a s méně chemikáliemi“. Výrobek ale stále obsahuje fosfáty. Takový produkt by rozhodně nesplnil nároky přísnějšího oficiálního označení Ecolabel, které uděluje Evropská unie. Podle Que Choisir se nejedná o ojedinělý případ, označení Modrou planetou nesou mnohé prostředky s fosfáty a fosforečnany.

Některé výrobky se sice na obalu nechlubí ekologickým logem, ale uvádějí spotřebitele v omyl tvrzeními na etiketě. Zde Que Choisir uvádí příklad čisticího prostředku Sun Liquigel, který na etiketě výrobce uvádí, že se jeho výrobce snaží co nejvíce zmírnit dopad na životní prostředí. Hlavní aktivní látkou v přípravku jsou však opět neekologické fosfáty a fosforečnany.

Pokud se spotřebitel zajímá o životní prostředí, měl by podle Que Choisir volit pouze výrobky označené logem Ecolabel. Jeho pravidla jsou přísnější a mnohem přesněji definována než u Modré planety. Nad udělováním loga dohlížejí zástupci dozorových orgánů jednotlivých zemí EU a Islandu, Norska a Lichtenštejnska i evropských nevládních organizací, které se zabývají právy spotřebitelů, maloobchodníků a životním prostředím
 

Související články