poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Letecké společnosti musí v Británii vyplácet odškodné za zpoždění i po šesti letech

4.9.2015

Letecká společnost Ryanair prohrála na konci srpna letošního roku v Británii soudní spor o vyplacení odškodného za zpoždění letu. Zatímco obchodní podmínky nízkonákladové aerolinky říkaly, že pasažéři mohou žádat o odškodnění pouze v průběhu dvou let od inkriminovaného letu, podle britského práva by měli mít nárok na odškodné po dobu šesti let.

Soudní spor se týkal zpožděného letu z roku 2009 a dvou cestujících, kteří se soudili o nárok na odškodnění. Podle britského práva by měli mít v případě, že je let zpožděn o tři a více hodin a nejedná se o zpoždění způsobené zásahem vyšší moci, nárok na odškodné ve výši až 440 liber.
Ryanair však tento nárok odmítal, v jeho obchodních podmínkách stálo, že nárok na odškodnění musí cestující začít vymáhat do dvou let od nastoupení do letu, jinak zaniká. Tyto obchodní podmínky pak pasažér odsouhlasil tím, že zakoupil letenku a nastoupil do letadla.

Argumenty Ryanairu však Soud pro hrabství Manchester ani britský Nejvyšší soud neuznaly a obchodní podmínky Ryanairu označily za nezákonné. Ryanair je tak povinen odškodnit nejen žalující stranu, ale i ostatní cestující, kteří o odškodnění zažádají během šesti let od zpožděného letu. Potvrdil také, že rozhodnutí se netýká jen Ryanairu, ale všech aerolinek, působících na Britských ostrovech.

Britská spotřebitelská organizace Which? rozhodnutí soudu vítá jako vítězství spotřebitelů. Uvádí také svou statistiku, podle níž bylo za posledních šest let o více než tři hodiny zpožděno 9000 letů. O odškodnění může tedy žádat až 900 tisíc pasažérů.

Podle dřívějšího průzkumu žádá o odškodnění při zpoždění letu jen 40 % britských cestujících, to by se ale mohlo po přijetí rozsudku změnit, uvádí Which?. Ryanair se vlny žádostí o odškodné neobává. Podle tiskového mluvčího společnosti je u více než 90 % všech žádostí podáno včas i podle původních obchodních podmínek, tedy do dvou let.
 

Související články