poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Král facebookového spamu shledán vinným z rozeslání 27 milionů nevyžádaných zpráv

7.9.2015

Takzvaný „Král spamu“, Američan Sandford Wallace, který jen mezi lety 2007 a 2009 rozeslal v sociální síti Facebook 27 milionů nevyžádaných zpráv, byl shledán vinným z phishingu, podvodu a pohrdání soudem. Jak uvádějí servery Bloomberg a Consumerist, hrozí mu až tři roky vězení a pokuta až do výše čtvrt miliardy amerických dolarů.

Postup, který Wallace při spamování na Facebooku používal, byl jednoduchý a stále stejný. Za pomocí phishingových e-mailů z uživatelů vylákal přihlašovací údaje. Když ovládl nějaký účet, obesílal uživatelovy přátele nevyžádanými nabídkami a podvodnými odkazy, případně takovými odkazy zaplavil jejich zdi. Po kliknutí byli uživatelé přesměrování na stránky, jejichž provozovatelé Wallace platili za zajištění návštěvníků. V jednu chvíli takto Wallace ovládal až půl milionu facebookových účtů. Celkově pak rozeslal 27 milionů nevyžádaných zpráv a příspěvků.

Již v roce 2009 byl Wallace za své jednání odsouzen k zaplacení pokuty ve výši 4 milionů dolarů, dále mu soud zakázal přístup na sociální síť Facebook. Ještě před vynesením rozsudku ovšem Wallace vyhlásil osobní bankrot a z pokuty tak nezaplatil ani cent. Příkaz, který mu zakazoval používat veškeré sociální sítě a rozesílat spam, pak nadále ignoroval.

Na konci srpna letošního roku se ovšem Wallace sám přihlásil federálnímu soudu v San Jose a přiznal se k masovému rozesílání spamu. Soud ho kromě toho uznal vinným ještě i z podvodu a pohrdání soudem. Definitivní rozsudek by měl být vydán letos v prosinci, Wallaceovi hrozí až tři roky vězení a pokuta ve výši 250 milionů dolarů.

Wallaceovo jméno nebylo ani před kauzou na Facebooku internetovým uživatelům neznámé, rozesílání spamu se věnoval již od roku 1997. Kromě přezdívky „Král spamu“, kterou přijal za vlastní, byl známý také jako „Spamford“. Jeho společnost CyberPromo se rychle stala jedním z největších rozesílatelů nevyžádané pošty v USA. V roce 1999 jí byla soudně zakázána další činnost.

Král spamu však nadále škodil internetovým uživatelům. Pro jiné spammery vyvinul skript, který uživatelům zahltil prohlížeč velkým množstvím oken s reklamou. V roce 2004 pak na internet vypustil virus, který zahltil počítač špehovacím softwarem a vyžadoval po uživateli něm platbu za odstranění. O tři roky později napadl sociální síť MySpace, na níž automatizovaným skriptem vytvořil statisíce profilů, které ostatním uživatelům rozesílaly spam. I v tomto případě mu soud nařídil síť opustit.
 

Související články