poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mleté hovězí maso v USA obsahuje bakterie odolné vůči antibiotikům

8.9.2015

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) otestovala 300 vzorků mletého hovězího masa  pocházejícího z USA a zjistila, že osmnáct procent masa z běžného chovu a devět procent masa v bio kvalitě obsahuje kromě fekálních bakterií i takzvané superbakterie, které jsou odolné vůči třem a více antibiotikům.

Výsledky testů mletého hovězího americké milovníky burgerů zřejmě nepotěší. Všechny vzorky, 181 z velkochovu i 119 bio, vykazovaly známky kontaminace fekálními bakteriemi. Nejčastější byla bakterie enterokoku způsobující průjmová onemocnění, která se vyskytovala ve všech vzorcích z konvenčního chovu a u 99 % masa z bio farem. Naopak nejvzácněji se vyskytovala bakterie salmonella, která byla objevena v jednom procentu vzorků. Při americké spotřebě miliard kilogramů hovězího masa ročně může ovšem podle CR i jedno procento nakaženého dobytka představovat vážné nebezpečí.

V testovaném mase byly objeveny i nebezpečné superbakterie, tedy ty, které jsou odolné vůči třem a více druhům antibiotik. Našly se v 18 % masa z konvenčních chovů, 9 % z bio chovů a 6 % masa z volných pastvin. Podobné nebezpečí jako superbakterie představuje i obzvláště nebezpečný kmen zlatého stafylokoka odolný proti klasické léčbě methicilinem. Tato bakterie má v USA na svědomí ročně okolo 11 000 lidských životů.

Za vývoj rezistentní kmenů bakterií může nadměrné podávání antibiotik dobytku. V roce 2013 se sice čtyři největší producenti masa zavázali, že přestanou hovězí dobytek krmit antibiotiky pro růst svalové hmoty, Mnohá zvířata jsou však stále každodenně krmena antibiotiky z preventivních důvodů. Zvláště u konvenčně chovaných krav se tak chovatelé snaží předejít negativním vlivům prostředí velkochovů, antibiotika ale mohou být preventivně podávána i v malých „farmářských chovech“.

CR podezírá některé veterináře, že „preventivní“ antibiotika předepisují pouze za účelem rychlejšího růstu svalové hmoty u dobytka. Jediné, čeho podle ní dohoda z roku 2013 dosáhla, je to, že antibiotika již nejsou volně prodejná. CR proto apeluje na Federal Drug Administration, aby zakázala každodenní preventivní podávání antibiotik dobytku a aby chovy, které léky preventivně podávají, nesměly své maso označovat jako „přírodní“ či „bio“. Zpřísnit by se také měly podmínky kontrol jednotlivých chovů a tresty pro ty dodavatele, kteří uvedli na trh maso nakažené kmenem salmonelly odolným vůči antibiotikům.

Test CR také ukázal, že ve výskytu obvyklých bakterií enterokoku, clostridie, a salmonelly většinou není velký rozdíl mezi běžným a bio masem. Pouze v případě další běžné bakterie e.coli a zlatého stafylokoka je jejich výskyt v mase z biochovů přibližně poloviční.

Právě proto není vhodné spoléhat na to, že bio maso je vždy bez vady. Jednu z epidemií nákazy bakterií e.coli v USA například spustilo kontaminované maso z „organického“ chovu, které se dostalo do sítě gourmetských restaurací jménem „Bar 145°“. Místní specialitou totiž byly „krvavé“ burgery připravované při 145 stupních Fahrenheita, čili 62 stupních Celsia. Taková teplota však nestačí pro likvidaci většiny bakterií . Právě hamburgery připravené na stupně „rare“ (krvavé) či „medium“ (polopropečené) představují ze zdravotního hlediska největší riziko, jejich popularita však čím dál více stoupá.
 

Související články