poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vkládání falešných recenzí do spotřebitelského fóra není dobrý nápad

9.9.2015

Někteří obchodníci si nechávají psát falešné recenze na internetu od externích agentur. Dbají na to, aby nebyly lehko rozpoznatelné či aby byly rovnoměrně rozložené v čase a po více fórech. To však nebyl případ francouzské realitní kanceláře ORPI Bo Gestion, jejíž zaměstnanci vzali útokem fórum spotřebitelské organizace UFC Que Choisir a ještě navíc všichni z totožné IP adresy.

Spotřebitelské fórum UFC slouží ke stížnostem na problémové obchodníky. Zástupci dotyčných společností na ně mají volný přístup a řešení sporů na fóru je vítáno, musí ovšem odpovídat pravidlům fair play. A do nich rozhodně nepatří vydávání se za spokojené zákazníky a psaní falešných recenzí.

Zatímco ve fóru pršely stížnosti na byty nabízené společností ORPI a na jednání jejích makléřů, od konce července do poloviny srpna se najednou na fóru spustil příval pozitivních recenzí, většinou tematicky navázaných na předchozí stížnost.

Pokud si první spotřebitel postěžoval na vadný zámek u bytu a na skutečnost, že mu realitní kancelář i přes předchozí dohodu odmítla proplatit návštěvu zámečníka, objevil se komentář falešného spotřebitele o tom, že on měl zámečníka proplaceného a dohoda s ORPI byla na jedničku. S podobnou reakcí se setkali například i nájemci, kteří si stěžovali na hluk v domě či problémy s vrácením kauce. Zástupci společnosti ORPI pak začali oživovat i šest a více let stará vlákna diskuze a do nich vkládat reklamu a chválu na svoji společnost.

Falešné recenze a komentáře společnosti ORPI byly všechno, jen ne nenápadné. Jednostranně pozitivní, nerealistické, s jasně opačným názorem proti většině negativních. Navíc, jak UFC zjistila, veškeré recenze byly psány z jedné IP adresy, kterou se ORPI nesnažila ani nijak zamaskovat. Místo vyřešení krizové komunikace se tak realitní kancelář dočkala pouze článku na titulní stránce webu UFC o svých nešikovných a nepoctivých praktikách.

Případ se společností ORPI nebyl prvním, kdy se spotřebitelské fórum UFC stalo terčem více či méně šikovných pokusů o psaní falešných spotřebitelských recenzí. V minulosti se zde snažil dělat reklamu například prodejce nábytku, který byl známý svými problémy s pozdním dodáním zboží. Problematice falešných recenzí se UFC věnuje i mimo své stránky, na začátku letošního léta upozornila na případ dodavatele chytrých telefonů, který ve smluvních podmínkách prodejce nutil k tomu, aby na produkt psali pozitivní recenze.
 

Související články