poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Drahý hovor místo poukázky zdarma

11.9.2015

Francouzští nepoctivci slibují poukázku na 1000 euro do luxusního obchodu s nábytkem. Pro její vyzvednutí však musí spotřebitel volat na vysoce zpoplatněnou linku, kde může hovor vyjít až na stovky eur. Žádnou poukázku pak nedostane. Před aktivitou podvodníků varuje spotřebitelská organizace UFC Que Choisir.

Postup podvodníků je stále stejný a jednoduchý. Spotřebiteli na druhém konci telefonu slíbí poukázku na 1000 euro, již mohou uplatnit v nové pobočce obchodu s luxusním nábytkem Conforama. Aby však mohli kupon převzít, musí ještě pro potvrzení zavolat na telefonní číslo s předvolbou 0899. Podle nepoctivce by se mělo jednat o krátký hovor zdarma, opak je však pravdou. Hovor je neustále protahovaný a k získání voucheru nevede, navíc je zpoplatněný druhou nejvyšší francouzskou taxou, tedy 1,35 eura za připojení a 0,34 eura za minutu.

Nepoctivci zneužívají komplikovaného francouzského systému telefonních čísel. Ani ve Francii totiž neplatí, že telefonní číslo, které začíná osmičkou či dvojčíslím 08, je zdarma. Zdarma jsou pouze čísla 0800 až 0809. Jakmile je za osmičkou desítka či vyšší číslo, hovor je více či méně zpoplatněný, maximální taxa pak činí 1,5 eura za připojení a 0,75 eura za minutu.

Jak uvádí UFC, podvod s drahou linkou, která je vydávána za bezplatnou, je ve Francii natolik rozšířený, že tamní vládní agentura pro telekomunikace zavedla speciální linku s automatizovaným systémem pouze pro hlášení podobných podvodů po telefonu.

Zneužití jeho dobrého jména vadí i řetězci Conforama, který již na provozovatele podvodných telefonátů podal stížnost k vládní agentuře a zákazníky varuje před podvodem i na svých internetových stránkách.

Podobné podvody se vyskytují po celém světě. Například v USA nepoctivci zneužívají podobnosti předvoleb na Jamajku či do Dominikánské republiky s těmi, které slouží pro linky zdarma, a hovory na tato čísla nechávají přesměrovat na vysoce zpoplatněné linky. Druhým častým typem podvodu z USA je takzvaný „fat finger dialing“, kdy si nepoctivec nechá zaregistrovat bezplatnou linku s číslem podobným některé dobře známé lince a nechá ji přesměrovat na vysoce zpoplatněnou linku. Jeho linka se od té, již napodobuje, liší jen jednou číslicí. Podvodník počítá s tím, že se spotřebitel při zadávání čísla „uklepne“ a dovolá se tak na jeho číslo.

Případy zneužívání vysoce zpoplatněných linek se objevují také v Česku. dTest se v minulosti věnoval například nabídkám půjček, které byly inzerované s kontaktem na běžnou pevnou linku, následně však operátor radil volajícím, aby kontaktovali investora na vysoce zpoplatněné lince. Z volání spotřebitelů na vysoce zpoplatněné linky profitovali i operátoři. V současné kampani Stop drahým osmičkám dTest prosazuje, aby společnosti přestaly používat zpoplatněné osmičkové linky jako hlavní či jediná kontaktní čísla pro spotřebitele.
 

Související články