poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pronajímatel „domu hrůzy“ musí odškodnit nájemníky

17.9.2015

Nepoctivý pronajímatel zneužil bytové krize v San Franciscu a nájemníkům nabízel pokoje v „domě hrůzy“ plném štěnic a myší, s nefunkčními či nebezpečnými spotřebiči a s uzamčeným požárním východem. Svým nájemníkům vyhrožoval fyzickým násilím a nahlášením na cizineckou policii v případě zpoždění platby, sám však majiteli domu poslední rok téměř neplatil. Nyní musí odškodnit své bývalé nájemníky.

German Maldonado se již v roce 2006 stal nájemcem tří šestipokojových bytů v San Franciscu se svolením k jejich použití za účelem dalšího pronajímání. Podle dohody s majitelem byl také hlavním správcem domu. Za jednu místnost si Maldonado účtoval měsíčně 800 dolarů, čili asi 19 tisíc českých korun. Ačkoli takové ceny nebývají v San Franciscu výjimkou, zde služby a nabízený komfort této hodnotě naprosto neodpovídaly.

Postele a čalouněný nábytek byly prolezlé štěnicemi, kuchyněmi se proháněly myši. Část zásuvek vyhořela, z jiných zase vykukovaly dráty, které byly stále pod napětím. Vodovodní trubky byly střídavě děravé a ucpané. Podobně na tom byly i spotřebiče. Například jedna horkovzdušná trouba se zapínala sama. Nebezpečí pro nájemníky znamenaly i nefunkční detektory kouře a zamčené požární východy. Ty se totiž Maldonado pokusil proměnit v další místnosti na pronájem.

Maldonado po svých nájemcích vyžadoval nájemné platit předem a v přesně stanoveném termínu, jinak jim hrozil vystěhováním či fyzickým násilím, Hispáncům pak i nahlášením na cizineckou policii a následnou deportacíí . Ačkoli měl v domě pronajatý i jeden byt pro své osobní účely, zcela nedbal na soukromí svých nájemců a v jejich bytech pořádal se svými přáteli hlučné večírky.

Ačkoli Maldonado po svých nájemcích vyžadoval přísnou platební kázeň, sám majiteli domu platil sporadicky. V roce 2013 pak dokonce nezaplatil za deset měsíců pronájmu. Ve chvíli, kdy majiteli domu došla trpělivost a najal jiného správce, Maldonado pouze rozeslal nájemníkům upomínku, že se musí nepodmíněně do tří dnů vystěhovat. Sám však v domě zůstal.

Vyšší soud pro San Francisco rozhodl ve prospěch devíti nájemníků, kteří se rozhodli na Maldonada stěžovat. Soud konstatoval, že pronajímatel je povinen nájemníky za nepohodlí a zpronevěru jejich prostředků odškodnit individuálně desítkami až stovkami tisíc dolarů.
 

Související články