poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vývojáři bezplatných aplikací nutili děti platit za prémiový obsah

18.9.2015

Britská vládní agentura pro regulaci reklamy (ASA) kritizuje vývojáře mobilních aplikací pro děti Moshi Monsters a Bin Weevils, které byly prezentovány jako „hry zdarma“ či „free to play“. Nelíbí se jí, že aplikace na malé uživatele vyvíjely nepřiměřený nátlak, aby si zakoupili prémiové členství či virtuální vybavení za skutečné peníze. O případu informuje britský server Bitterwallet.

Agentuře ASA se nelíbil způsob, jak aplikace děti tlačily do mikrotransakcí. Hra Bin Weevils možnost prémiových plateb prezentovala spíše jako povinnost než možnost, Moshi Monsters zase dětem slibovala, že budou populárnější, pokud si zaplatí prémiové členství. Tato aplikace se také dětem snažila hrát na city zprávami jako „Moshi Monsters tě potřebují!“, které byly navázány právě k prémiové platbě či mikrotransakci. Hry byly sice podle ASA hratelné i ve verzi zdarma, tlak na koupi bonusového vybavení či prémiového členství byl však příliš velký a vůči dětem nepřijatelný.

Vývojáři výhrady ASA přijali. Společnost Mind Candy, která provozuje Moshi Monsters, slíbila, že veškeré připomínky regulátora zapracuje co nejdříve a s ASA plánuje do budoucna spolupracovat při vytváření obchodních podmínek. 55px, provozovatel Bin Weevils, také přislíbil, že v souladu s připomínkami ASA změní veškeré texty v prémiové části aplikace a v upoutávkách na ní.

Problémy s mikrotransakcemi ve hrách cílených na děti či s dětmi, které kvůli herním transakcím přečerpaly účet svých rodičů, byly dříve velmi časté. Přístup velkých hráčů na online trhu k mikrotransakcím se ovšem výrazně změnil. Na konci roku 2014 z online obchodů Apple Online Store a Google Play u aplikací s mikrotransakcemi zmizelo označení „zdarma“.

Google byl také americkou Federal Trade Comission nucen odškodnit rodiče, jejichž děti utratily stovky či tisíce dolarů za prémiové platby. Obchodní podmínky Googlu sice dětem mikrotransakce zakazovaly a bránily jim v tom heslem, po jeho zadání však bylo možné platby posílat až po dobu půl hodiny. Tyto platby ovšem nebyly autorizované rodiči.
 

Související články