poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Reklama do rakouských škol nepatří

22.9.2015

V balíčku školních potřeb, který dostávali rakouští předškoláci, se kromě sešitů či psacích potřeb nacházela brožura s nabídkou na uzavření smlouvy na služby mobilního operátora a reklamou na dětský bankovní účet. Rakouská spotřebitelská organizace Verein für Konsumenteninformation (VKI) takovou reklamu považuje za agresivní a navíc protiprávní, za pravdu jí dal i krajský soud ve Štýrském Hradci.

Balíčky od společnosti Karli s psacími potřebami a sešity plné reklamy byly v minulém školním roce rozdávány v některých částech Rakouska při zápisu prvňáčků. Zatímco v rozdávání „boxů“ s praktickými věcmi by VKI problém neviděla, trnem v oku jí byla brožura, která se tvářila jako užitečné tipy pro malé školáky.

Brožura totiž v několika příbězích dětem radí, že „velcí“ mají bankovní účet a mobilní telefon a že by si je měly pořídit také. Aby jim přerod ve „velké“ co nejvíce usnadnila, obsahovala brožura dopředu připravenou smlouvu s mobilním operátororem A1 a kupón s bonusem 25 euro při založení dětského účtu u banky BAWAG.

Taková forma reklamy ve školách je podle VKI příliš agresivní a nepřípustná. Školní soupravy od Karli se podle ní neměly k zápisu vůbec dostat a to, že se dostaly do rukou budoucích prvňáčků, bylo nezodpovědnou lehkomyslností. Za pravdu dal spotřebitelské organizaci i krajský soud ve Štýrském Hradci, který zakázal další distribuci školní soupravy.

Reklama na školách už je v Rakousku zákonem regulována, VKI ovšem dlouhodobě bojuje za její kompletní zákaz a upozorňuje na nejkřiklavější případy porušení zákona. V minulosti již upozornila na případ školních sešitů, které byly plné vložené reklamy.

Reklama cílená na děti je předmětem zájmu mnoha dalších evropských spotřebitelských organizací. Nejčastějším zdrojem stížností je přílišná agresivita reklamy, klamání dětí, ale také třeba propagace nezdravých sladkých či tučných jídel oblíbenými kreslenými postavičkami. 

Související články