poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Další vlna svolávání vozidel: vadné airbagy a nebezpečný odmlžovač

23.9.2015

V USA se probíhá další vlna svolávání vozidel do servisu. Po aféře Takata mají s airbagy problém i dodávky a pickupy z koncernu Fiat Chrysler. Odmlžovač skel ve vozech Cadillac zase může způsobit požár vozu. Informuje o tom server Consumerist.

Problém ve vozech řady Dodge Ram tentokrát nijak nesouvisí s aférou Takata, opět se ovšem týká airbagů na místě spolujezdce. Ty mohou za jízdy samovolně vystřelit. Na rozdíl od japonských airbagů není závada způsobena hnacím plynem, ale kabely ve volantu, které mohou přijít do styku s pružinovým mechanismem uvnitř a zkratovat. V případě, že dojde ke zkratu, airbag u spolujezdce sám vystřelí.

Pravděpodobnost, že dojde ke zkratu, je podle automobilky asi 1%, hlášeno je zatím okolo 50 případů, kdy airbagy za jízdy vystřelily, zraněny byly zatím dvě osoby. Přesto se Fiat Chrysler rozhodl nechat svolat veškeré dodávky a pickupy Ram vyrobené mezi lety 2012 a 2014. Celkově se závada může týkat až milionu vozů na amerických silnicích.

Potíže hlásí i General Motors (GM). U sedanů Cadillac ATS byla zjištěna závažná závada odmlžovače zadních skel. V krajním případě může při jeho použití vzplanout sloupek u zadních dveří vozu, hlášeny jsou čtyři požáry. Podobně jako v předchozím případě GM očekává, že závada se může týkat maximálně 1 % vozů modelového ročníku, do servisu budou ale svolány veškeré Cadillacy ATS z roku 2013.

Největší aféra automobilového průmyslu poslední doby se týkala airbagů Takata. Hnací plyn dusičnan amonný totiž mohl v horkém a vlhkém podnebí způsobit výbuch airbagu na místě spolujezdce a po cestujících vystřelit kovové šrapnely. Airbagy Takata mají na svědomí několik mrtvých a stovky zraněných, do servisu muselo zamířit 34 milionů vozů v USA a 7 milionů ve zbytku světa. Některé dokonce opakovaně, při první vlně kontrol nebyly odhaleny zdaleka všechny vadné airbagy, někdy byly dokonce pouze vyměněny za jiné potenciálně nebezpečné.
 

Související články